Subiect "completari" Deschis de Ioana la data: 08/25/2010 3:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completari
Scris de: Ioana la data: 08/25/2010 3:16am
Gen:f
Data nasterii:03.09.1954
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns si mai completez:
-la punctul nr 1:
Am vazut la Dv la Punctaj Suplimentar pt SV in gr II ca inca nu sunt programata, eu iesind la pensie in iulie 2009.
Trebuie sa sterg din caseta punctajul?
-la punctul nr 2:
In perioada 09.1975-08.1980=facultatea.Nu se adauga la vechime anul lucrat inainte?
-la punctul nr 3:
Sa va dau un fluturas dintr-o luna lucrata din 2007:
la salariul tarifar 1500 lei=CAS 147 lei
si dintr-o luna cu CM 100% din 2008:
la salariul tarifar 1500 lei=CAS 48 lei
Oare mi s-a platit CAS la salariul minim? Asa trebuia?
Voi cere de la CASA DE PENSII ce m-ati sfatuit.
Multumesc pentru rabdare si pentru raspuns.
Re: completari
Scris de: la pensie la data: 08/26/2010 2:41am
1. Am facut noi o mica eroare. In cazul dv ati primit punctajele suplimentare pentru stagiul in grupa de munca la data iesirii la pensie. Acesta este specificat in decizia de pensionare la litera G cu specificarea “Numar puncte conf. OUG209/2008” si aceste puncte trebuie sa le completati in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
2.Sporul de vechime se determina asa cum explicam noi pe forum.
In cazul dv luand in calcul si perioada de 13 luni lucrata inainte de facultate beneficiati de spor de vechime numai incepand cu septembrie 1983 deoarece.
- Pana in august 1983 s-a acordat spor de vechime numai dupa vechimea de 5 ani iar dv nu aveti vechime de 5 ani pana la aceasta data.
- Dupa septembrie 1983 s-a acordat spor de vechime si pentru vechimea intre 3 si 5 ani si deci dv din septembrie 1983 pana in iulie 1984 aveti vechimea intre 3 si 5 ani si spor de vechime de 3 %
Dupa calculele noastre in perioada ianuarie- august 1989 avei sub 10 ani vechime deci sporul de vechime trebuie sa fie 6 %.
3. Trebuie sa luati de pe fluturas suma pentru care s-a platit CAS nu CAS-ul platit.
Conform art 23 alin.(1) litera C
„Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
c) salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in cazul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1