Subiect "pensie partial anticipata - drept de munca" Deschis de Dima Diana la data: 08/25/2010 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie partial anticipata - drept de munca
Scris de: Dima Diana la data: 08/25/2010 5:17am
Gen: Feminin
Data nasterii: 30-05-1954
Stagiul de cotizare: 32 ani
Alte date:
Intrebare: sunt deja pensionara anticipata partial de 1 an , in acest timp am lucrat si ca persoana fizica autorizata.Astazi am fost la casa de pensii si am inteles ca nu se poate lucra si ca persoana fizica autorizata si avand pensie partial anticipata. ceea ce vreau sa intreb este dacaeste adevarat, se poate sa am si pensie partial anticipata si sa si lucrez ca persoana fizica autorizata? , multumesc
Re:calcul pensie
Scris de: adalbert szabo la data: 08/25/2010 9:46am
Gen:m
Data nasterii:1949
Stagiul de cotizare:44 ani 1l una 1 zi
Alte date:gr II 12 ani 6 luni 20 zile
Intrebare: am introdus datele mele de pe CM in programul de calculare a pensiei, dar im lipseste ultimul an ne avind copie de pe ultima foaie a CM si nici fisa fiscala pe acest an 2009. Ce pot sa fac sa pot finaliza verificarea calculari pensiei ce mi-a fost comunicat prin decizie
Re: pensie partial anticipata - drept de munca
Scris de: la pensie la data: 08/26/2010 3:05am
Pentru Dima Diana
Aceasta problema este controversata deoarece prevederile legale nu sunt clare .
Pozitia noastra in aceasta privinta este urmatoarea :
Actuala lege a pensiilor la art 92 alin (1) litera b prevede ca:
Art. 92 (1) Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:
b) beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I si II;
Persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati independente se incadreaza in art 5 alin (1) litera d si in consecinta nu trebuie sa le fie suspendata pensia.
In proiectul legii unitare a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare din 1 ianuarie 2011 dreptul de a cumula pensia anticipata partiala sau anticipata cu veniturile din activitati profesionale se restrang la art 5 lin (1) IV litera “a ”asociat unic, asociati, comanditari sau actionari” si deci persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati independente nu mai au acest drept.
Re: pensie partial anticipata - drept de munca
Scris de: la pensie la data: 08/26/2010 3:47am
Pentru Adalbert Szabo
In mod logic carnetul dv de munca ar trebui sa fie in posesia dv daca ati incetat activitatea. Daca nu ati incetat activitatea carnetul de munca se afla la intreprinderea unde ati lucrat si in acest caz cereti copie de pe carnetul de munca de la aceasta.
Daca nu puteti cere copie de pe carnetul de munca puteti cere la Casa de pensii care v-a emis decizia “Situatia stagiului de cotizare” in care veti gasi toate sumele luate in calcul pensiei dupa aprilie 2001 sau cereti “Buletinul de calcul al Pensiei” care trebuia sa vi se anexeze la decizia de pensionare, care contine toate sumele introduse in calculul pensiei.
Am verificat datele dv in program si avem urmatoarele observatii
1. In pagina de intrare in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca” completati punctajul din decizia de pensionare la punctual G intitulat “Numar puncte conf. OUG 209/2008”
2. Nu ati introdus sporul de vechime care trebuie determinat asa cum explicam noi pe forum.
Pentru dv am determinat noi acest spor de vechime si acesta este :
Intre decembrie 1972 – noiembrie 1977 3 %
Intre decembrie 1977 – noiembrie 1982 5 %
Intre decembrie 1982 – august 1983 7 %
Intre septembrie 1983 – noiembrie 1987 12 %
Intre decembrie 1987 – martie 1992 15 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1