Subiect "HG1413" Deschis de Badea Victorita la data: 08/25/2010 12:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
HG1413
Scris de: Badea Victorita la data: 08/25/2010 12:12pm
Gen:f
Data nasterii:1975
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog sa ma lamuriti, in calitate de persoana fizica, rupta de lume si care nu are acces la informatie, cum afla ca la data de 30.11.2010 este ultima zi in care trebuie sa depuna CM, fara sa fie sanctionat. Cum afla tot muritorul de aceasta HG 1413/2008 ?
Re: HG1413
Scris de: la pensie la data: 08/26/2010 7:21am
Credem ca dramatizati putin lucrurile si in sprijinul acestei idei aducem urmatoarele argumente :
1-Presupunand ca si dv sunteti in aceasta situatie pana la urma, in al doisprezecelea ceas, ati aflat.
2-Aceasta hotarare nu este noua, inaintea acesteia a fost HG 1768/2005 care prevedea un termen de 2 ani care apoi a fost prelungit si nu se stie daca 30 noiembrie va fi ultimul.
3- O persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati independente la care presupunem ca va referiti dv nu trebuie sa fie rupta de lume ci trebuie sa fie o persoana capabila sa ia totul pe cont propriu fara asistenta juridica , servicii de resurse umane, salarizare sau financiar si care sa se informeze privind legislatia in toate aceste domenii.
4- Sursele de informare privind aceasta hotarare erau:
-site-urile Caselor Judetene de Pensii (dintre care noi recomandam CJP Prahova)
- site-ul CNPAS la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media-type/html/language/ro/user/anon/page/legislation
la Hotarari de Guvern.
-Si noi am incercat sa atragem atentia asupra acestei HG pe pagina principala la “Comunicat al Casei Nationale de Pensii
Re: HG1413
Scris de: Badea Victorita la data: 08/26/2010 10:03am
la pensie :
Credem ca dramatizati putin lucrurile si in sprijinul acestei idei aducem urmatoarele argumente :
1-Presupunand ca si dv sunteti in aceasta situatie pana la urma, in al doisprezecelea ceas, ati aflat.
2-Aceasta hotarare nu este noua, inaintea acesteia a fost HG 1768/2005 care prevedea un termen de 2 ani care apoi a fost prelungit si nu se stie daca 30 noiembrie va fi ultimul.
3- O persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati independente la care presupunem ca va referiti dv nu trebuie sa fie rupta de lume ci trebuie sa fie o persoana capabila sa ia totul pe cont propriu fara asistenta juridica , servicii de resurse umane, salarizare sau financiar si care sa se informeze privind legislatia in toate aceste domenii.
4- Sursele de informare privind aceasta hotarare erau:
-site-urile Caselor Judetene de Pensii (dintre care noi recomandam CJP Prahova)
- site-ul CNPAS la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media-type/html/language/ro/user/anon/page/legislation
la Hotarari de Guvern.
-Si noi am incercat sa atragem atentia asupra acestei HG pe pagina principala la “Comunicat al Casei Nationale de Pensii
Re: HG1413
Scris de: Badea Victorita la data: 08/26/2010 10:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In lege nu specifica "persoana fizica autorizata", ci persoana fizica care a muncit anterior datei de 1.04.2001, adica orice persoana care a avut conditia de asigurat pana la acea data. Asta ma pune pe ganduri, cum afla un om care nu mai este in campul muncii, dar care a muncit anterior acestei date.

„(6) Termenu- limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor este 30 noiembrie 2009.
(7) Termenul-limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de scanare a carnetelor de munca este 30 noiembrie 2010.”
Re: HG1413
Scris de: la pensie la data: 08/27/2010 3:19am
Aveti dreptate insa dupa cum stiti si dv ca exista o regula generala aceia care spune ca necunoasterea unei legi (reglementari ) nu dau dreptul sa fie inculcate.
Daca va ingrijoreaza atat de mult aceasta problema aveti in vedere ca aceasta actiune este laudabila deoarece permite constituirea unei arhive electronice care va simplifica mult operatiunile de calcul pensie.
Cei care nu au prezentat carnetele de munca pentru scanare le vor prezenta in dosarul de pensionare si daca vor intampina dificultati in recunoasterea acestui drept au la indemana calea justitiei deoarece acest drept nu poate fi niciodata pierdut.
Re: HG1413
Scris de: Badea Victorita la data: 08/27/2010 5:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns si ca existati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1