Subiect "recalculare grupa I" Deschis de aurel giura la data: 08/26/2010 1:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare grupa I
Scris de: aurel giura la data: 08/26/2010 1:40am
Gen:M
Data nasterii:20.10.1951
Stagiul de cotizare: 51 ani 2 luni 7 zile
Alte date: grupa I 29 ani 7 luni
Intrebare: Am inteles ca s-au recalculat pensiile pentru cei cu grupa I si II de munca. As vrea sa stiu daca trebuie sa fac cerere sau se face automat. Si daca s-a facut automat nu ar trebui sa fiu si eu anuntat cumva printr-o decizie? Cand s-a inclus sporul de noapte am primit acasa o hartie si o diferenta de bani. Dar acum nu am mai primit nimic. Ce se intampla?
Re: recalculare grupa I
Scris de: la pensie la data: 08/26/2010 8:19am
Pentru a va putea raspunde corect trebuia sa ne precizati urmatoarele :
-data de iesire la pensie
-daca ati iesit la pensie conform art 167^1
-daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale sau deosebite sau mai précis ce stagiu complet de cotizare aveti trecut in decizia de pensionare.
Neprecizand datele de mai sus va raspundem la modul general si anume:
Daca ati iesit la pensie la limita de varsta inainte de 30 septembrie 2008 si ati primit un punctaj suplimentar pentru stagiul in gr I de munca in octombrie 2008 recalcularea pensiei conform OU 209/2008 care era prevazuta sa se faca in 1 ianuarie 2010 s-a amanat pentru 1 ianuarie 2011.
Daca ati iesit la pensie la limita de varsta dupa 30 septembrie 2008 si stagiul dv de grupa I a fost echivalat cu grupa conditii deosebite atunci la calculul pensiei vi s-a calculat punctajul suplimentar conform OU 209/2008 care se afla specificat in decizia de pensionare la litera G si in acest caz nu se mai recalculeaza pensia pentru stagiul in gr I .
Daca presupunerile noastre sunt gresite atunci reveniti si dati-ne datele specificate de noi mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1