Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Soimu Cornelia la data: 09/06/2010 4:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Soimu Cornelia la data: 09/06/2010 4:54am
Gen: F
Data nasterii: 02.01.1955
Stagiul de cotizare: 37 ani
Alte date: 7 ani si 3 luni in grupa a II -a de munca
Intrebare: Daca din cauza desfiintarii postului, intru in somaj, cat ar fi durata acestuia? Dupa terminarea perioadei de somaj, se poate iesi la pensie anticipata daca se vor primi din nou dosare de pensionare anticipata la casele de pensii? Care ar fi procedura pentru depunerea dosarului de pensionare dupa terminarea perioadei de somaj?
Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/07/2010 2:24am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 02 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 7 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 7 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 02 ianuarie 2014.
Perioada maxima pe care puteti primi indemnizatie de somaj este de 12 luni.
Puteti iesi la pensie anticipata partiala dupa 2 ianuarie 2011 (pana atunci este sistat acest drept).
Pentru pensie anticipata partiala, daca doriti sa o cereti in perioada de somaj, obligatia de a intocmi dosarul de pensionare il are cel care va plateste ajutorul de somaj adica AJOFM iar dv trebuie sa depuneti o cerere la aceasta si sa completati documentele ce se afla la aceasta agentie cu documentele necesare adica : adeverinta pentru stagiul in grupa II de munca, adeverinta cu sporurile obtinute inainte de includerea lor in salariul inscris in carnetul de munca etc.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica iar diminuarea pensiei anticipate va fi mai mare.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: Soimu Cornelia la data: 09/08/2010 4:46am
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra, dar mai am 2 intrebari:

1. Dupa terminarea perioadei de somaj, cine depune dosarul de pensionare?

2. Ati spus ca diminuarea pensiei anticipate va fi mai mare. Cu cat? Cand se implinesc conditiile pentru pensia de limita de varsta adica la 59 de ani, pensia se va recalcula?

Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/08/2010 9:44am
Daca iesiti din perioada de somaj inainte de data depunerii dosarului de pensionare sarcina intocmirii si depunere a dosarului de pensionare este a dv.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor incepand din 1 ianuarie 2011 iar dv cereti pensie anticipata partiala incepand cu 02 ianuarie 2011 pentru 48 de luni de anticipare (perioada intre 2 ianuarie 2011 si 2 ianuarie 2014) diminuarea pensiei va fi de 36 % .
In data de 2 ianuarie 2014 cand aveti dreptul sa treceti la pensie la limita de varsta (beneficiind de reducerea cu 1 an a varstei standard de pensionare ) se elimina diminuarea de 36 % si primiti pensia nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1