Subiect "pensie limita virsta" Deschis de Franga Maria la data: 09/06/2010 1:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita virsta
Scris de: Franga Maria la data: 09/06/2010 1:29pm
Gen:
Data nasterii:01.05.1947
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:conditii normale de lucru
Intrebare:
Buna seara
Vam mai trimis o intrebare la care nu am primit nici un raspuns .
Am iesit la pensie in 2002 anticipat fara a fi penalizata in 2004 am fost trecuta la limita de virsta nu am primit nici o deizie referitoare la iesirea la l/v .
IN 2010 primesc decizia de iesire la l/v si totodata un ordin de debit de 998 lei care reprezinta venituri necuvenite din 2006 pina in 2010 .Cum se explica acest lucru eu nu stiu care este acum pensia mea actuala si unde s-a produs greseala.La cine trebuie sa merg pt a rezolva ac. probl. Cred ca este o greseala intrucit punctajul realizat dupa iesirea la limita de virsta este mai mare decit cel pe care l-am avul la iesirea anticipata, in acea perioada eu nu am fost penalizarta deoarece intruneam toate conditiile de pensionare anticipata fara penalizare.Cind voi primi o decizie de pensie corecta cred ca dupa ce nu voi mai fi pt ca au fost necesari 6 ani pt cea de l/v .

Apartin de casa de pensii a sdectorului 3.

va multumesc ,astpt raspuns
Re: pensie limita virsta
Scris de: la pensie la data: 09/07/2010 6:40am
Am cautat mesajele pe numele dv si am gasit doua mesaje in datele de 29 octombrie 2008 la care am raspuns in aceiasi zi si unul in 06 iulie 2010 la care am raspuns pe 07 iulie 2010. Daca aveti alte mesaje precizati pe nume l-ati inregistrat si in ce data.
Conform datelor prezentate aveati dreptul la pensie anticipata (nediminuata) in anul 2002 iar in 01 noiembrie 2004 pensia dv trebuia sa devina pensie la limita de varsta . In acea data legea nu prevedea ca trecerea la pensie la limita de varsta sa se faca la cererea dv si deci noi consideram ca pentru faptul ca nu s-a emis decizie de trecere la pensie la limita de varsta este responsabila Casa de Pensii.
Pentru a afla motivul pentru care a fost emis ordinul de debit trebuie sa cereti precizari la Casa de pensii.
Punctajul pensiei la limita de varsta nu putea fi mai mic decat cel al pensiei anticipate ci acestea trebuiau sa fie egale.
Din mesajul anterior am inteles ca ati lucrat dupa pensionare si daca nu ati primit decizie de pensie la limita de varsta s-a considerat ca ati lucrat pe timpul pensiei anticipate ceiace nu este admis insa faptul ca dupa 1 noiembrie nu vi s-a emis decizie de pensie la limita de varsta nu este vina dv.
Daca motivul este cel banuit de noi deschideti actiune in justitie aducand ca argument faptul ca prevederea ca trecerea la pensie la limita de varsta sa se faca la cerere a fost introdusa prin legea 250/2007 intrata in vigoare in 22 iulie 2007.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1