Subiect "calcul pensie" Deschis de Rodica la data: 09/08/2010 6:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Rodica la data: 09/08/2010 6:37am
Gen:F
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:In cazul in care calculul detaliat al pensiei ce insoteste Decizia nu coincide cu inregistrarile din cartea de munca, pot cere Casei de Pensii recalcularea pensiei? Mentionez ca nu am adeverinta de sporuri permanente, ele fiind mentionate distinct in Cartea de munca (ca procent si valoare).
Am introdus datele din Cartea de Munca in programul dvs si exista diferenta fata de Decizia de pensionare.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/09/2010 2:55am
In principiu puteti cere recalcularea pensiei dar aducand argumente concrete deosebit de acela ca am calculat eu si a rezultat un punctaj mai mare.
Avand buletinul de calcul al pensiei puteti face o analiza comparativa a datelor continute in buletinul de calcul si datele din programul de pe site-ul nostru. Pentru a viziona punctajele anuale obtinute in programul de pe site faceti click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina de date.
Noi am vazut datele introduse de dv si aparent sunt corecte cu o singura exceptie privind limitarea salariilor in perioada aprilie 2001 – iunie 2007.
Pentru a face analiza procedati astfel”
1. Analizati comparativ datele introduse. Aici in perioada aprilie 2001 iunie 2007 veti gasi sume mai mici in programul de calcul deoarece in aceasta perioada salariile pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la sumele indicate de noi pe site, pagina principala la “Limitarea salariului luat in calculul pensiei”. Programul de pe site face automat limitarea in aceasta perioada
2. Analizati comparativ punctajele anuale. Este posibil ca in anul 2003 punctajul anual sa fie mai mic in programul nostru deoarece exista o mica eroare la limitarea salariului (numai pe acest an) astfel ca daca cel din buletinul de calcul de la Casa de pensii este mai mare considerati-l corect pe cel de la Casa de pensii.
3. Incercati sa va explicati diferentele constatate si sa vedeti care cifre sunt corecte.
Daca localizati diferentele si nu reusiti sa le explicati cereti-ne ajutorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1