Subiect "pensionare anticipata partiala" Deschis de dron virgil la data: 09/10/2010 2:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala
Scris de: dron virgil la data: 09/10/2010 2:00am
Gen:masculin
Data nasterii:24 februarie 1952
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:daca ma pot pensiona anticipat si cind !!
am 14 ani si 4 luni grupa 2 de munca
DACA LEGEA 118.30.06.2010 interzice pesionarea anticipata ???
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/10/2010 9:07am
Modificad stagiul de cotizare in gr II raspunsul nostru anterior se modifica astfel :
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 24 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 14 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 36 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 24 februarie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica in 24 februarie 2012. diminuarea pensiei depinde de si de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare de atunci. Daca cereti pensie anticipata in februarie 2012 se socotesc 24 luni de anticipare deoarece se calculeaza numai pana in februarie 2014.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect datele de mai sus nu se modifica.
Se modifica numai diminuarea pensiei anticipate partiale care depinde numai de numarul de luni de anticipare si pentru 24 luni de anticipare diminuarea va fi de 18 %.
Legea 118/2010 nu interzice pensionarea anticipata ci numai suspenda dreptul de inscriere la pensie anticipata sau anticipata partiala pana la 1 ianuarie 2011.
Re: pensionare anticipata partiala cotizare somaj
Scris de: dron virgil la data: 09/13/2010 5:58am
Gen:masculin
Data nasterii:24 februarie 1952
Stagiul de cotizare:33 ani si timp de 14 ani si 4 luni grupa 2
Alte date:
Intrebare:vreau sa va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra si acum va pun urmatoarea intrebare
asa dupa cum mi ati precizat in raspunsul dumneavoastra anterior eu pot sa ma pensionez anticipat partial la virsta de 60 de ani adica la 24 februarie 2012,avănd in acest moment după cum ati precizat dumneavoasta tinind cont de grupa 2 un stagiu total de cotizare de 36 de ani.
De la serviciu am primit preaviz de concediere colectiva pentru data de 28 septembrie 2010,data la care va fi intocmita decizia de concediere colectivă.Avându se in vedere această situaţie cum imi afectează acesta fapt la calculul valorii pensiei anticipate la 60 de ani daca consideram ca un an voi fi in somaj conform legii iar restul nu voi avea serviciu pîna la data iesirii la pensie !!! in situaţia in care as gasii resurse si voi contribui la pensie cit ar trebui sa cotizez pentru ca sa nu fie afectat calculul final !!!
VA MULTUMESC INCA O DATA ANTICIPAT !!!
CU STIMA,
ing.Dron VIRGIL
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/14/2010 8:06am
In cazul in care urmeaza o perioada de 1 an de somaj in care veti primi indemnizatie de somaj aceasta va fi luata in calculul pensiei in loc de salariu iar daca dupa acesta nu va veti mai angaja si nu veti obtine venituri acea perioada nu mai intra in calculul pensiei.
Pe perioada in care nu sunteti angajat puteti sa platiti CAS prin incheierea cu Casa de Pensii a unui Contract de Asigurare Sociala in cadrul caruia se plateste o contributie lunara minima.Aceasta contributie lunara se stabileste anual iar in anul 2010 este de 144 lei. Aceasta modalitate este avantajoasa numai in cazul realizarii stagiului complet de cotizare. In cazul dv care aveti stagiul complet de cotizare depasit (trebuie sa fiti sigur ca vi se recunoaste stagiul de gr II) atunci incheierea Contractului de Asigurare Sociala nu este avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1