Subiect "pensie" Deschis de Dobrescu Tudor la data: 09/11/2010 7:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Dobrescu Tudor la data: 09/11/2010 7:52am
Gen:M
Data nasterii:02.12.1952
Stagiul de cotizare:7 ani, 7 luni, 16 zile intr-o institutie civila fara grupa de munca.
Alte date: Sunt pensionar militar si dupa aceea am lucrat perioada enuntata mai sus. Ca militar activ am avut o vechime efectiva de 29 ani, 8 luni, 3 zile, dar pt. ca am lucrat in coditii deosebite si speciale am obtinut o vechime de 40 de ani.
Intrebare: Cand voi lua o pensie suplimentara si ce valoare ar avea aceasta, tinand cont de viitoarea lege a pensiei unitare ce intra in vigoare de la 01.01.2011?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/13/2010 2:01am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul, in sistemul public de pensii, la pensie la limita de varsta in 02 decembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci intervin urmatoarele modificari:
- Puteti cere recalcularea pensiei pentru perioada lucrata in sistemul public de pensii la data intrarii in vigoare a acestei legi deoarece varsta standard de pensionare scade la 55 ani.
- Calculul punctajului pensiei pe perioada lucrata in sistemul public de pensii se va face utilizand salariile brute obtinute pe aceasta perioada si stagiul complet de cotizare de 35 ani cu o majoarare cu 0,5 % dupa 02 decembrie 2007.
Necunoscand salariile brute obtinute si nici forma definitiva a legii unitare a pensiilor nu va putem aprecia cuantumul cresterii pensiei.
Deasemeni trebuie sa va reamintim ca pana la sfarsitul acestui an vi se va recalcula si actuala pensie de servici conform legislatiei actuale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1