Subiect "Pensie hand.preex." Deschis de Otelaru la data: 09/11/2010 11:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie hand.preex.
Scris de: Otelaru la data: 09/11/2010 11:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ma iertati dar legea(s-au interpretarea) mise pare putin eronata (sa ma explic)deoarece din punctul meu de vedere cineva este dezavantajat, si anume daca ipotetic consideram pe cineva scos la pensie imediat dupa elaborarea legii in 2000 cind vechimea standard era 25 ani reducerea era de 5 ani iar in 2014 reducerea este de 10 ani.Nu cred ca este echitabil pentru ambii???
Re: Pensie hand.preex.
Scris de: la pensie la data: 09/13/2010 2:58am
Ne pare rau ca nu putem sa va raspundem in acest caz, fapt pentru care si noi ne cerem iertare.
Scopul constituirii acestui site este sa ajutam pe cei care au mai putine cunostinte in interpretarea legilor in domeniul pensiilor si nu acela de a comenta cat de echitabile sunt legile, desi avem si noi pareri personale.
Daca dv considerati ca noi interpretat eronat legea va rugam sa va adresati altora mai calificati decat noi in acest domeniu si daca ne comunicati si eroarea facuta va suntem recunoscatori.
Re: Pensie hand.preex.
Scris de: Otelaru la data: 09/13/2010 1:48pm
la pensie :
Ne pare rau ca nu putem sa va raspundem in acest caz, fapt pentru care si noi ne cerem iertare.
Scopul constituirii acestui site este sa ajutam pe cei care au mai putine cunostinte in interpretarea legilor in domeniul pensiilor si nu acela de a comenta cat de echitabile sunt legile, desi avem si noi pareri personale.
Daca dv considerati ca noi interpretat eronat legea va rugam sa va adresati altora mai calificati decat noi in acest domeniu si daca ne comunicati si eroarea facuta va suntem recunoscatori.
-Da ,imi fac ,,mea culpa"dar: vedeti d-voastra pe mine cel putin nu m-a lamurit nici o 340/2001; art. 47cere ca stagiu2/3din stagiul standard;si daca ma uit la anexa3 eu inteleg doar ca virsta standard este de 27ani si 8luni in iulie cind am iesit la pensie( nu vad legatura cu anul nasterii);dar probabil capacitatea mea de intelegere si-a atins limitele.Va multumesc pentru intelegere.
Re: Pensie hand.preex.
Scris de: la pensie la data: 09/14/2010 9:23am
Gresiti, nu capacitate adv de intelegere este de vina ci aveti un blocaj care va impiedica sa acceptati o interpretare care va este nefavorabila.
Calculul varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare conform anexei 3 la legea 19/2000 se face astfel :
Varsta standard de pensionare se alege aceia pe care o puteti indeplini conform anexei 3 la legea 19 /2000 fara a calcula reducerea varstei standard de pensionare de care beneficiati).
Ex:
-In septembrie 2010 varsta standard de pensionare este de 58 si 11 luni varsta pe care nu o indepliniti deoarece in aceasta luna aveti varsta de 52 ani si 7 luni
-in februarie 2014 varsta standard de pensionare este de 59 si 9 luni varsta pe care nu o indepliniti deoarece in atunci veti avea varsta de 56 ani.
- Deoarece din ianuarie 2015 varsta standard de pensionare ramane constanta la 60 veti implini aceasta varsta in 09 februoarie 2018. Daca puteti sa faceti acest calcul fara a tine seama de data de nastere va felicitam pentruca noi nu putem sa o facem.
Stabilind varsta standard de pensionare stagiul complet de cotizare il determinati tot din anexa 3 la legea 19/2000 pentruca acesta este imperecheat cu varsta standard de pensionare si este de 30 ani.
Dupa ce ati stabilit acestea doua si reducerile la care aveti dreptul ( 10 ani la varsta standard si o treime din stagiul complet de cotizare faceti scaderea si obtineti ca aveati dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de pensionare de 50 ani si stagiul complet de cotizare de 20 ani.
Daca nu sunteti de accord de calcul va rugam san u fiti suparata pe noi .
Re: Pensie hand.preex.
Scris de: Otelaru la data: 09/14/2010 10:00am
la pensie :
Gresiti, nu capacitate adv de intelegere este de vina ci aveti un blocaj care va impiedica sa acceptati o interpretare care va este nefavorabila.
Calculul varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare conform anexei 3 la legea 19/2000 se face astfel :
Varsta standard de pensionare se alege aceia pe care o puteti indeplini conform anexei 3 la legea 19 /2000 fara a calcula reducerea varstei standard de pensionare de care beneficiati).
Ex:
-In septembrie 2010 varsta standard de pensionare este de 58 si 11 luni varsta pe care nu o indepliniti deoarece in aceasta luna aveti varsta de 52 ani si 7 luni
-in februarie 2014 varsta standard de pensionare este de 59 si 9 luni varsta pe care nu o indepliniti deoarece in atunci veti avea varsta de 56 ani.
- Deoarece din ianuarie 2015 varsta standard de pensionare ramane constanta la 60 veti implini aceasta varsta in 09 februoarie 2018. Daca puteti sa faceti acest calcul fara a tine seama de data de nastere va felicitam pentruca noi nu putem sa o facem.
Stabilind varsta standard de pensionare stagiul complet de cotizare il determinati tot din anexa 3 la legea 19/2000 pentruca acesta este imperecheat cu varsta standard de pensionare si este de 30 ani.
Dupa ce ati stabilit acestea doua si reducerile la care aveti dreptul ( 10 ani la varsta standard si o treime din stagiul complet de cotizare faceti scaderea si obtineti ca aveati dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de pensionare de 50 ani si stagiul complet de cotizare de 20 ani.
Daca nu sunteti de accord de calcul va rugam san u fiti suparata pe noi .
Va multumesc pentru completari,si nu sunt sunt suparata(desi nu prea sunt de acord cu interpretarea anexei 3),dar zic eu pentru mai putina ambiguitate art.47 trebuia sa spuna 20 ani si nu 2/3din; nu-i asa?-Dar (din pacate)nu eu sunt legiuitorul....
Re: Pensie hand.preex.
Scris de: la pensie la data: 09/23/2010 1:57am
Gresala nu se afla in articolul 47 deoarece acesta se refera si la cel care are varsta standard de pensionare de 27 ani si pentru acesta 2/3 din varsta standard de pensionare este 18 ani si daca articolul 47 ar fi avut continutul gandit de dv ati fi dezavantajat pe acest pensionar.
Greutatea in interpretarea anexei 3 la legea 19/2000 este generata de conceptia acestei anexe si a fost remediata prin anexa 9 la ordinul 340/2001 care se refera tot la determinarea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare. Va sfatuim sa consultati aceasta anexa.
Va rugam sa ne iertati pentru intarzierea raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1