Subiect "pensionar CM dar bolnav de parkinson pot obtine si o indemnizatie de handicap?" Deschis de popescu la data: 09/11/2010 3:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionar CM dar bolnav de parkinson pot obtine si o indemnizatie de handicap?
Scris de: popescu la data: 09/11/2010 3:13pm
Gen: B
Data nasterii: 24 martie 1944
Stagiul de cotizare: 7 ani 4 luni si 22 de zile + stagiu aferent de 4 ani universitate absolvita. Total 11 ani 4 luni si 22 de zile.
Alte date: Bolnav de Parkinson si adenom de prostata.
Intrebare:
Va rog frumos sa aveti amabilitatea sa ma invatati cum sa procedez in mod legal pentru a efectua, in consecinta si in cunostinta de cauza, demersurile necesare pentru a obtine indemnizatie de handicap si/sau pensie de invaliditate, tinand cont ca sunt bolnav de Parkinson din anul 2004. As fi tare indatorat daca cineva ar putea sa ma indrume in aceste demersuri. Cu respect,
Multumesc anticipat.
Multa sanatate,
PS. Imi poate spune cineva care este pensia minima garantata? (am primit decizia acum in septembrie 2010 iar pensia mea este de 245 lei).
Re: pensionar CM dar bolnav de parkinson pot obtine si o indemnizatie de handicap?
Scris de: Popescu la data: 09/13/2010 5:38am
popescu :
Gen: B
Data nasterii: 24 martie 1944
Stagiul de cotizare: 7 ani 4 luni si 22 de zile + stagiu aferent de 4 ani universitate absolvita. Total 11 ani 4 luni si 22 de zile.
Alte date: Bolnav de Parkinson si adenom de prostata.
Intrebare:
Am primit Decizia de pensionare pe care mai am timp s-o contest scrie ca mi se stabileste dreptul la o pensie de asigurari sociale desi eu am lucrat cu carte de munca din 1970 pina in 1998 iar pe cartea de munca ei au luat in calcul numai 7 ani 4 luni 22 zile. Inteleg din datele din decizie ca perioada 1992 pina in 1998 nu mi-au luat-o in calcul(am lucrat cu carte de munca si scrie clar in CM aceste lucruri). Neluand in calcul anii '92-'98 m-au frustrat de drepturi? In decizie scrie in josul paginii la punctul G in paranteze :"(Cu Sp.V.in perioada 03.1970-03.1992)"de unde trag concluzia ca nu au calculat si pentru perioada 1992-1998.
Puteti sa imi spuneti Ce inseamna "Cu Sp.V. in perioada..."???
Iata extras din DECIZIE:
"""PUNCTE REALIZATE (Cu Sp.V.in perioada 03.1970-03.1992):
G
1.Numar puncte realizate 10,20327
2.Punctajul mediu anual 0,32914
Valoarea punctului de pensie 732,80"""
Ce trebuie sa contest si cum trebuie s-o fac?

Va rog frumos sa aveti amabilitatea sa ma invatati cum sa procedez in mod legal pentru a efectua, in consecinta si in cunostinta de cauza, demersurile necesare pentru a obtine indemnizatie de handicap si/sau pensie de invaliditate, tinand cont ca sunt bolnav de Parkinson din anul 2004. As fi tare indatorat daca cineva ar putea sa ma indrume in aceste demersuri. Cu respect,
Multumesc anticipat.
Multa sanatate,
PS. Imi poate spune cineva care este pensia minima garantata? (am primit decizia acum in septembrie 2010 iar pensia mea este de 242 lei).
Re: pensionar CM dar bolnav de parkinson pot obtine si o indemnizatie de handicap?
Scris de: la pensie la data: 09/13/2010 7:42am
Am inteles ca aveti decizie de pensie la limta de varsta la care aveati dreptul dupa varsta standard de pensionare de 63 ani si o luna si stagiul minim de cotizare (inclusive stagiul asimilat pentru studii universitare) de 11 ani si 2 luni.
Mai intai trebuie sa clarificati problema stagiului de cotizare specificat in decizia de pensionare la litera F si stagiul de cotizare inscris in carnetul de munca deoarece acestea trebuie sa corespunda reciproc. Pentru aceasta trebuie sa va adresati mai intai Casei Judetene de Pensii pentru lamuriri si daca nu sunteti multumit de raspuns va adresati Tribunalului Judetean sau de Sector pentru deschiderea unei actiuni in justitie.
Mentiunea "(Cu Sp.V.in perioada 03.1970-03.1992)" de la punctual G al deciziei de pensionare nu aduce nicio lamurire privind stagiul de cotizare luat in calcul.
Aceasta mentiune se afla pe toatre deciziile de pensionare emise dupa aprilie 2001 si aceasta spune ca a fost calculat automat sporul de vechime intre martie 1970 (data angajarii) si martie 1992 (data cand sporul de vechime trebuia inclus in salariul inscris in carnetul de munca.
Prin noua lege 118/2010 art 7 sintagma "pensia sociala minima garantata" se inlocuieste cu sintagma "indemnizatie sociala pentru pensionari". Aceasta impreuna cu valoarea pensiei calculate conform legii pensiilor 19/2000 trebuie sa fie de minim 350 lei si valoarea acesteia va fi stabilita anual prin legi bugetare in raport cu resursele financiare.
Din pacate nu cunoastem normele de aplicare ale legii 118/2010 privind acordarea indemnizatiei sociale pentru pensionari si pentru aceasta credem ca este bine sa va adresati fie Casei Judetene de pensii de care apartineti fie Directiei Protectie si Asistenta Sociala din cadrul primariei de care apartineti.
Incadrarea intr-un anumit grad de handicap si obtinerea certificatului de handicap se fac prin prezentarea la “Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap” organizata la nivelul fiecarui judet in subordinea Consiliului Judetean.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1