Subiect "contrib somaj la pensie" Deschis de dron virgil la data: 09/13/2010 6:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contrib somaj la pensie
Scris de: dron virgil la data: 09/13/2010 6:34am
Data nasterii:24 februarie 1952
Stagiul de cotizare:33 ani si timp de 14 ani si 4 luni grupa 2
Alte date:
Intrebare:vreau sa va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra si acum va pun urmatoarea intrebare
asa dupa cum mi ati precizat in raspunsul dumneavoastra anterior eu pot sa ma pensionez anticipat partial la virsta de 60 de ani adica la 24 februarie 2012,avănd in acest moment după cum ati precizat dumneavoasta tinind cont de grupa 2 un stagiu total de cotizare de 36 de ani.
De la serviciu am primit preaviz de concediere colectiva pentru data de 28 septembrie 2010,data la care va fi intocmita decizia de concediere colectivă.Avându se in vedere această situaţie cum imi afectează acesta fapt la calculul valorii pensiei anticipate la 60 de ani daca consideram ca un an voi fi in somaj conform legii iar restul nu voi avea serviciu pîna la data iesirii la pensie !!! in situaţia in care as gasii resurse si voi contribui la pensie cit ar trebui sa cotizez pentru ca sa nu fie afectat calculul final !!!
VA MULTUMESC INCA O DATA ANTICIPAT !!!
CU STIMA,
ing.Dron VIRGIL
Re: contrib somaj la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/14/2010 8:04am
In cazul in care urmeaza o perioada de 1 an de somaj in care veti primi indemnizatie de somaj aceasta va fi luata in calculul pensiei in loc de salariu iar daca dupa acesta nu va veti mai angaja si nu veti obtine venituri acea perioada nu mai intra in calculul pensiei.
Pe perioada in care nu sunteti angajat puteti sa platiti CAS prin incheierea cu Casa de Pensii a unui Contract de Asigurare Sociala in cadrul caruia se plateste o contributie lunara minima.Aceasta contributie lunara se stabileste anual iar in anul 2010 este de 144 lei. Aceasta modalitate este avantajoasa numai in cazul realizarii stagiului complet de cotizare. In cazul dv care aveti stagiul complet de cotizare depasit (trebuie sa fiti sigur ca vi se recunoaste stagiul de gr II) atunci incheierea Contractului de Asigurare Sociala nu este avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1