Subiect "contestatie decizie pensionare" Deschis de mariana.b la data: 09/21/2010 7:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie decizie pensionare
Scris de: mariana.b la data: 09/21/2010 7:25am
Gen:f
Data nasterii:09/11/1954
Stagiul de cotizare:33ani,10luni
Alte date:facultate
Intrebare:1)este normal ca in decizia de pensionare sa nu se mentioneze stagiul asimilat(facultatea,care stiu ca se ia in calcul la limita de varsta)? Mi s-a raspuns ca o sa fie trecuta cand o sa fac cerere pentru trecerea la limita de varsta, dar stiu ca din 2011 trecerea se face automat
2)de ce nu s-a luat in calculul pensiei castigurile din ultima luna ,castiguri pentru care au fost virati banii la CAS.
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/26/2010 9:32am
1. Este normal ca in decizia de pensie anticipata partiala sau anticipata sa nu fie trecute stagiile de cotizare asimilate deoarece acestea nu intra in calculul acestor pensii. Trecerea de la pensia anticipata partiala la pensie la limita de varsta se face automat dupa 1 ianuarie 2011 conform legii 273/2009 si pentru aceasta trebuie sa aveti grija sa anexati la dosar documentele referitoare la stagiile de cotizare asimilate inainte de data la care vi se va acorda pensie la limita de varsta.
2. Nu ati precizat data intrarii in plata a pensiei anticipate partiale si nici luna in care au fost inregistrate financiar castigurile din ultima luna. Daca prin ultima luna intelegeti perioada anterioara datei de intrare in plata a pensiei anticipate partiale atunci aceste drepturi trebuiau sa intre in calculul pensiei.
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: mariana.b la data: 09/28/2010 3:56am
Gen:f
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:33ani si 10 luni
Alte date:facultatea
Intrebare:de ce nu s-a luat in calculul pensiei anticipat partiale si casigurile din luna mai 2010 ?, luna in care am fost pensionata. Pensia a intrat in plata pe 12 mai 2010,iar cartea de munca a fost incheiata in 05 /05/ 2010 , in urma disponibilizarii, iar platile compensatorii si celelalte drepturi le-am primit in luna mai, castiguri care au fost CAS.
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/28/2010 4:27am
Avand in vedere aceste precizari consideram ca trebuia sa fie luate in calcul castigurile din luna mai. Evitati sa numiti castigurile plati compensatorii in acest caz pentru a evita confuzii.
Consideram ca aveti dreptul sa cereti introducerea in calcul a acestor sume.
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: balan mariana la data: 11/05/2010 10:38am
Gen:F
Data nasterii:09/11/1954
Stagiul de cotizare:33ani si 10 luni
Alte date:facultate
Intrebare:in perioada 1979-1982 am predat cu ora la un liceu, in afara orelor de program.La dosarul de pensie am depus adeverinta de la liceu cu aceste venituri netrecute in cartea de munca,pentru care s-a retinut si virat 2% pentru pensia suplimentara si CAS,insa nu au fost luate in calculul pensiei anticipat partial, pensie ce a intrat in plata la data de 12/05/2010. Trebuiau luate in calculul pensiei aceaste venituri netrecute in cartea de munca?
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/08/2010 8:53am
Situatia este prezentata confuz. Nu ati prezentat unde ati lucrat cu contractul de baza la o intreprindere, la acelasi liceu unde ati lucrat orele suplimentare sau la o alta unitate scolara.
Casa de pensii nu au luat in calcul deoarece presupunem ca a socotit aceste ore suplimentare care inainte de aprilie 2001 nu au intrat in baza de calcul a pensiei dar in acest caz nu trebuia sa vi se retina contributie pentru pensie suplimentara.
Presupunand ca ati lucrat la o intreprindere si ati avut contract cu un liceu ca profesor cumulard iar liceul a oprit cotributie pentru pensie suplimentara si a platit si Contributie de asigurare sociala din partea angajatorului atunci ati putea obtine numai in justitie dreptul de a vi se lua in calcul aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1