Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de simona mirescu la data: 09/29/2010 5:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: simona mirescu la data: 09/29/2010 5:10am
Gen:F
Data nasterii:21-01-1958
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:ce se intampla daca inchei raporturile de munca si am 33 ani de cotizare? pot beneficia de pensie?in ce conditii?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 09/29/2010 6:48am
Am raspuns la aceasta intrebare la intrebarile puse anterior iar daca doriti sa repetam raspunsul il facem facand corectia ca indepliniti conditaia de stagiu.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) dupa 21 ianuarie 2013 daca indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare peste 30 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 1 an si 6 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 21 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni.
-Data de iesire la pensie la anticipata partiala(diminuata) 21 iulie 2014 indeplinind si conditia sa aveti stagiu de cotizare peste 31 ani si 6 luni iar diminuarea pensiei va fi de 45 %.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: simona mirescu la data: 10/06/2010 5:04am
Gen:F
Data nasterii:21/01/1958
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:
Am intrebat altceva: daca doresc sa intrerup relatiile contractuale in 2011, beneficiez de pensie?cat?in ce conditii? Daca nu beneficiez de pensie si plec din tara, chiar nu primesc nimic din stagiile mele de cotizare in 32 ani de munca?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 10/07/2010 3:24am
Conditiile de pensionare nu se modifica daca intrerupeti activitate sau plecati din tara avand in vedere ca din datele furnizate acum indepliniti conditiile de stagiu de cotizare si pentru pensie anticipata partiala (anterior ati spus ca aveti 29 ani de stagiu de cotizare).
Daca va stabiliti cu domiciliul intr-o tara cu care Romania are incheiate Acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale (are incheiate astfel de acorduri cu toate tarile din UE) aveti dreptul ca la datele de mai sus sa cereti pensie iar aceasta sa fie transmisa la domiciliul din starainatate.
Valoarea pensiei nu putem sa o precizam deoarece ea depinde de salariile realizate de dv pe toata perioada lucrata.
Daca aveti datele necesare puteti sa va calculati pensia cu programul de pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1