Subiect "sporuri" Deschis de Vrabie Sanziana la data: 10/01/2010 8:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri
Scris de: Vrabie Sanziana la data: 10/01/2010 8:10am
Gen:F
Data nasterii:24.06.1957
Stagiul de cotizare:36 ani si 4 luni
Alte date:7 ani si 5 luni grupa II de munca
Intrebare:Am incercat sa imi calculez pensia cu programul dumneavoastra si am o nelamurire. In rubrica sporuri pot trece cumulat sporul de vechime, sporul de noapte si sporul de grupa sau numai primele doua...sau numai sporul de vechime. Pe urma mai e si procentul pentru pensie suplimentara, pe ala unde sau cine mi-l adauga la calcul... Cam multe nelamuriri dar daca se poate macar la prima nelamurire sa imi raspundeti.
Cu stima si multumiri, Sanziana VRABIE
Re: sporuri
Scris de: la pensie la data: 10/04/2010 4:26am
Am infintat acest site cu intentia de a clarifica nelamuririle vizitatorilor pe masura posibilitatilor noastre asa ca vom incerca sa le clarificam si pe cele ale dv.
Am verificat datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii :
1. Ati completat in caseta de punctaj suplimentar pentru grupa de munca punctajul de 1,854 care credem ca l-ati calculat conform OU 100/2008 pentru 7 ani de gr a II a ceiace este gresit . Cei care ies la pensie dupa octombrie 2008 primesc acest punctaj suplimentar conform OU 209/2008 care consta in majorarea cu 25 % a punctajelor anuale obtinute pe perioada lucrata in gr II.
2. Toate sporurile introduse in program au fost introduse de doua ori si in % si in suma fixa (lei) ceiace este gresit. Coloana sporuri fixe a fost introdusa pentru sporurile fixe (care nu depind de salariu) primite de angajati ca diverse compensari.
3.Sporul de vechime se determina asa cum explicam noi pe forum si cu exceptia perioadei septembrie 1983 – ianuarie 1984 cand dupa parerea noastra trebuia sa introduceti 6 % sporurile de vechime sunt introduse corect.
4. Toate sporurile primite atat in % cat si in suma fixa pot fi cumulate si introduse in coloanele de sporuri dar repetam evitati sa introduceti aceleasi sporuri si in coloana % si in coloana “fixe”
5. Dupa aprilie 1992 toate sporurile trebuiau incluse in salariul din carnetul de munca si daca au fost incluse nu se mai introduc separat. Dar nu toti functioarii au respectat aceasta prevedere si unii au introdus aceste sporuri mai tarziu darn u asa tarziu cum am vazut in cazul dv.Deci si in acest caz verificati daca sporurile au fost introduse in salariul trecut in coloana salarii pentru a evita introducerea de doua ori in calcul a sporurilor.
6. Punctajul suplimentar pentru contributia la pensia suplimentara este calculata automat de program si nu trebuie sa mai introduceti nimic in program.
7 Programul nostru calculeaza punctajul pensiei conform legii actuale a pensiilor 19/2000 si in cazul dv la calculul punctajului mediu al pensiei se foloseste stagiul complet de cotizare de 30 ani conform acestei legi. Dupa adoptarea legii unitare a pensiilor stagiul complet de cotizare in cazul dv creste la 31 ani si 2 luni si prin impartirea cu acest stagiu punctajul mediu al pensiei va mai scadea putin.
Re: sporuri
Scris de: Marioara negulescu la data: 02/21/2021 11:01am
Gen:
Data nasterii:07.04.1948
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date:
Intrebare:Daca facultatea este asimilata stagiului de cotizare si implicit considerata vechime in munca, atunci de ce anii de facultate nu sunt luati in considerare la aplicarea procentului de vechime?
Re: sporuri
Scris de: la pensie la data: 02/22/2021 3:04am
Stagiile de cotizare asimilate nu beneficiaza de toate drepturile de care beneficiaza stagiul de cotizare lucrat ci numai cele din prevederile legale.
In cazul pus in discutie de dv perioada facultatii nu se ia in calculul vechimii pentru care se acorda spor de vechime conform prevederilor legale de calcul ale acestui spor iar noi nu punem in discutie motivele pentru care o prevedere legala este asa si nu altfel.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1