Subiect "calcul pensie" Deschis de Otelaru la data: 10/01/2010 5:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Otelaru la data: 10/01/2010 5:40pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensie conf. art.47/leg.19/2000
Intrebare:Buna ziua.Revin cu alta problema oarecum legata cu cealalta(acelasi raspuns si de la CJP -anexa 9);din comunicarea primita,citez,,utilizarea stagiului complet de cotizare de 30 de ani la determinarea cuantumului pensiei este corecta si legala".Ce nu inteleg atunci, este de ce nu mi se acorda sporul aferent pentru 5 ani si 6 luni de gr. a-II-a.Care stagiu se foloseste acesta s-au cel redus ? Din OUG 209 respectiv art.78/218 nu inteleg...De altfel pe forum in data de 12.09.d-na Viorica (pensionata tot cf. art. 47)va intreba acelasi lucru cu deosebirea ca dansa a primit recalculare in baza OUG 100 iar d-voastra ia-ti raspuns ca va primi diferenta in 2011.Va multumesc pentru intelegere.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/04/2010 7:01am
De fapt sunt mai multe intrebari si mai introduceti date pe care nu le-ati dat in mesajele anterioare. Vom incerca sa raspundem la ele si va rugam si pe dv sa incercati sa fiti de acord cu explicatiile si sa intelegeti ca acestea sunt prevederile legii pe care nu noi le-am conceput.
1. Pentru stagiile lucrate in gr II se acorda :
-Un spor de vechime de 3 luni pentru 1 an intreg in gr II. Dv avand 5 ani in gr II vi s-a acordat un spor de 15 luni adica de 1 an si 3 luni . Acest spor il gasiti pe decizia de pensionare la litera F cu denumirea “Stagiul aferent gr I si II”
- O reducere a varstei de pensionare conform art 42 din legea 19/2000 (stagiile in gr II au fost echivalate cu stagii in conditii deosebite) dar numai pentru stagii de minim 6 ani deci dv avand 5 ani nu ati primit reducerea varstei de pensionare.
Dar pentru stagii mai mari de 6 ani in grupa II se acorda numai reducerea varstei de pensionare si nu se acorda reducerea stagiului complet de cotizare asa ca dv ramaneti numai cu reducerea stagiului complet de cotizare pentru handicapul accentuat preexistent care spuneti ca il aveti.
Reducerea stagiului complet de cotizare se acorda conform legii 19/2000 pentru stagiile in gr I care au fost echivalate cu “conditii speciale”
2. Referitor la punctajul suplimentar pentru stagiul in gr II va dam numai explicatii generale deoarece nu ati precizat nici in al 5 –le mesaj cand ati iesit la pensie.
Punctaj suplimentar pentru grupele de munca I si II s-a acordat conform OU 100/2008 pentru cei care au iesit la pensie inainte de 2 noiembrie 2008 urmand ca diferenta sa fie acordata la 01 ianuarie 2011 iar cei care au iesit la pensie dupa 02 noiembrie 2008 au primit punctaje suplimentare conform OU 209/2008
A existat o eroare pentru cei care au primit punctaje suplimentare pentru grupele I si II de munca conform OU 100/2008 in sensul ca aceste punctaje suplimentare au fost impartite pentru toti, la femei cu 30 ani si pentru barbati cu 35 ani dar am inteles ca a fost remediata aceasta eroare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1