Subiect "Pensie pentru limita de varsta" Deschis de Iacob G la data: 10/08/2010 9:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie pentru limita de varsta
Scris de: Iacob G la data: 10/08/2010 9:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Evident ca nu ma multumeste un raspuns fara temei legal sau interpretat abuziv.

Eu stiu foarte bine ca in vigoare, deocamdata, este Legea 19/2000.
Articolul 167 litera a scrie negru pe alb urmatoarele:

ART. 167
(1) De la data intrării în vigoare a prezentei legi si până la data în care stagiile complete de
cotizare cerute sunt de 30 de ani pentru femei si 35 de ani pentru bărbaŃi:
a) persoanele care au desfăsurat activităti încadrate prin prezenta lege în conditii deosebite de
muncă beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare, cu respectarea conditiilor
prevăzute la art. 42, în raport cu vârstele standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 3;

Dumneavoastra vreti nu stiu ce cu Ordonanta 340/2001 si nu cu Legea 19/2000.
Am citit si Ordonanta aceasta care nu are nimic contradictoriu cu Legea 19/2000. Anexa 9 este facuta pentru domnii si mai ales pentru doamnele de la Casa de Pensii ca sa nu se oboseasca sa calculeze varsta omului in luni si ani in functie de data nasterii, atunci cand au lucrat in conditii obisnuite de munca.

Pentru persoanele care au lucrat in conditii deosebite sau in conditii speciale, legea are articole speciale pe care va invit sa le selectati.

Dumneavoastra amestecati ceea ce legea nu amesteca.

Sa nu va inchipuiti ca va iau pe dumneavoastra drept cod al dreptatii.

Acest forum este pentru mine consultativ.
Nici n-am sa-l mai folosesc daca astfel de interpretari ciudate emite.
Re: Pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/09/2010 2:46am
Ne pare rau ca nu v-am putut fi de folos.
Suntem de acord cu dv ca nu are rost sa continuam dialogul in cazul in care convingerile noastre nu coincid si nu suntem dispus niciunul din noi sa renunte la convingerile sale. In ceiace ne priveste oricand va putem da dreptate daca am fi convinsi ca aceasta v-ar ajuta cu ceva la iesirea mai devreme la pensie.
Va dorim sa aveti succes mai mare in a convinge pe cei de la Casa de Pensii Bucuresti pentruca acest lucru este mai important pentru iesirea la pensie decat acela sa ne convingeti pe noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1