Subiect "pensie" Deschis de Ghetau Carmen la data: 10/08/2010 12:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Ghetau Carmen la data: 10/08/2010 12:13pm
Gen:feminin
Data nasterii:04.01.1954
Stagiul de cotizare: 17ani
Alte date:6 ani facultate
Intrebare:Dupa terminarea facultatii (6 ani)am lucrat 17 ani in Romania dupa care m-am stabilit cu domiciliul in Italia, avand dubla cetatenie, unde lucrez de 10 ani. As dori sa stiu cum procedez in momentul implinirii varsei de pensionare si daca se cumuleaza anii lucrati in cele 2 tari.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/09/2010 3:29am
In cazul cand un asigurat are stagii lucrate in doua tari diferite iar cu cealalta tara Romania are incheiat acord bilateral (Romania are incheiate acorduri bilaterale cu toate tarile din UE) pensia se calculeaza separat in cele doua tari si se plateste separat de institutiile la care s-a platit contributia.
Pensia pentru perioada lucrata in Italia se calculeaza conform legislatiei italiene iar cea din Romania conform legislatiei romanesti dar cu posibilitatea depunerii actelor in tara de domiciliu.
Stagiile de cotizare sunt recunoscute reciproc numai pentru intregirea stagiului de cotizare.
Pensia poate fi transmisa la domiciliul pensionarului aflat in una din cele doua tari.
Pentru detalii adresandu-va Casei Nationale de Pensii (CNPAS) sau acesand site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”

Cititi pe pagina principala a site-ului nostrum “Comunicat al Casei Nationale de Pensii”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1