Subiect "Pot sa ma pensionez conform art. 47alin. 2 din legea 19/2000?" Deschis de Maria la data: 10/09/2010 7:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot sa ma pensionez conform art. 47alin. 2 din legea 19/2000?
Scris de: Maria la data: 10/09/2010 7:13pm
Gen:F
Data nasterii:30 martie 1954
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:
M- am angajat in iulie 1978, dupa absolvirea facultatii de 5 ani, la zi, in iunie 1978, nu am lucrat in conditii speciale sau grele.
Sunt nevazatoare din 1969, dar nu am acte doveditoare decat din 1986 (32 ani), iar certificatul de persoana cu handicap il am din 2005.
Intrebare:
Va rog sa ma lamuriti privitor la articolului 47 din legea 19/2000.
Eu inteleg din lege (dupa modul de organizare a alineatelor) urmatoarele:
-alineatul 1 se refera la asiguratii cu handicap altul decat cel vizual si alineatul 2 se refera la asiguratii nevazatoari;
-conform alineatului 2 asiguratii nevazatori se pot pensiona daca (o singura conditie) au realizat ca nevazator cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare prevăzut de lege;
-daca art. 47 ar fi inceput cu precizarea ca asiguratii sa aiba handicap preexistent calitatii de angajat, si apoi ar fi urmat alineatele 1 si 2, atunci toti asiguratii ar fi trebuit sa indeplineasca aceasta conditie
-Pentru nevazatori as putea formula concluzia: Asiguratii nevazatori beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, indiferent de varsta, daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul complet de cotizare prevazut de lege fara sa fie conditionati de handicap preexistent calitatii de asigurat.

In acelasi timp, pe acest site:
-la calculul varstei de pensionare, la punctul 12 suntem intrebati: "Ati lucrat in in conditii de NEVAZATOR preexistent calitatii de angajat 1/3 (9 ani si 9 luni) din stagiu complet?", am inteles ca nu pot sa ma pensionez
-din raspunsul pe care l- ati dat subiectului "Pot sa ies la pensie ? Scris de: Valentin Timofte la data: 11/09/2009 5:14pm" am inteles ca pot sa ma pensionez.

Cum este corect?

Care ar fi argumentele in favoarea mea, adica sa ma pensionez pentru limita de varsta, ca nevazatoare, cu handicap ivit dupa angajare si cu conditia de stagiu indeplinita?

Bine ca existati caci limbajul legilor are multe interpretari. Felicitari pentru site. Multumesc pentru ajutor!
Re: Pot sa ma pensionez conform art. 47alin. 2 din legea 19/2000?
Scris de: la pensie la data: 10/11/2010 3:44am
Articolul 47 din legea 19/2000 trebuie interpretat astfel:
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare pentru starea de handicap (de orice fel si deci si la nevazatori) trebuie sa lucreze (sa fie asigurat) dupa dobandirea handicapului o anumita perioada de timp si anume :
- o treime din stagiul complet de cotizare pentru cei cu handicap grav si nevazatori.
- doua treimi din stagiul complet de cotizare pentru cei cu handicap accentuat.
- stagiul complet de cotizare pentru cei cu handicap mediu.
Deci credem ca formularea aleasa de noi “preexistent calitatii de angajat” este nepotrivita deoarece asa cum dovediti dv se poate interpreta ca o conditie de a avea handicapul inainte de prima angajare ceiace este gresit si va trebui schimbata.
In acest caz dv aveti dreptul la pensionarea la orice varsta daca dupa data dobandirii handicapului de nevazator, consemnata in certificate ati fost asigurata (ati platit contributia pentru pensie) o perioada minima de 9 ani si 9 luni si 10 zile.
Nu este importanta data obtinerii certificatului ci data care este consemnata in certificat ca data a dobandirii handicapului. Presupunem ca dv avand acte ca ati dobandit handicapul in 1986 aceasta este consemnata in certificatul de handicap si astfel indepliniti conditia de pensionare la limita de varsta.
Re: Pot sa ma pensionez conform art. 47alin. 2 din legea 19/2000?
Scris de: Maria la data: 10/11/2010 10:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns!!! M- ati lamurit.
Spor la treaba in continuare caci, dupa cum observ, aveti destul de multa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1