Subiect "Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial" Deschis de Neagoe Marius Gabriel la data: 10/14/2010 2:23pm
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: Neagoe Marius Gabriel la data: 10/14/2010 2:23pm
Gen:M
Data nasterii:05.04.1952
Stagiul de cotizare:38 ANI
Alte date:GRUPA a II-a 16 ani si 6 luni
Intrebare:Va rog frumos sa imi ma lamuriti daca in conditiile date mai sus, in urma carora se poate iesi la pensie anticipata partial la varta de la 60 de ani, adica la 5.04.2012: La ce varsta si la ce data se atinge limita de varsta ceruta de lege pt. a trece de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta? (61 ani si 6 luni-5.10.2013(calculat cu reducere varstei standard pt. grupa=-3 ani si 6 luni) sau se poate iesi doar la implinirea varstei de 65 de ani adica 5.04.2017 ).Va multumesc.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 10/15/2010 6:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 16 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani, care se adauga la stagiu de cotizare .
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 16 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 05 octombrie 2013.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica in 05 aprilie 2012 dupa care puteti trece la pensie la limita de varsta in 05 octombrie 2013.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica cu exceptia faptului ca se diminuiaza conditia de stagiu pentru pensie anticipata (nediminuata) la 43 ani si puteti obtine aceasta pensie in 05 aprilie 2012 daca la acea data aveti stagiul de cotizare (inclusiv sporul de vechime in grupa de munca) de 43 ani. Si in acest caz treceti la pensie la limita de varsta in 05 octombrie 2013.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: stan gheorghe la data: 01/17/2013 7:46am
Gen:masculin
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:29ani
Alte date:ani de munca29ani,pensie medicala gr.2, 8ani,pensie gr 3,5ani.
Intrebare:am handicap,ochil drept anaftalmos ,inainte de a incepe activitatea in scoala si in munca,deci este handicap din nastere,cind pot iesi la pensie?
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: stan gheorghe la data: 01/17/2013 8:08am
Gen:M
Data nasterii:25 august 1951
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date ,pensionat medical grupa 2, 8ani,pensionat gr.3 ,5ani .am handicap mediu,preexistent calitatii de salariat,avind ochiul drept anaftalmos,din nastere.
Intrebare:cind pot iesi la pensie?
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/19/2013 2:57am
Pentru stan Gheorghe
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 25 august 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani numai daca aveti certificat de handicap mediu anterior angajarii si ati realizat stagiul de 35 ani in conditia acestui handicap. Din pacate dv neindeplinind conditia de stagiu de cotizare nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: santa maria la data: 01/21/2013 6:10am
Neagoe Marius Gabriel :
Gen:M
Data nasterii:05.04.1952
Stagiul de cotizare:38 ANI
Alte date:GRUPA a II-a 16 ani si 6 luni
Intrebare:Va rog frumos sa imi ma lamuriti daca in conditiile date mai sus, in urma carora se poate iesi la pensie anticipata partial la varta de la 60 de ani, adica la 5.04.2012: La ce varsta si la ce data se atinge limita de varsta ceruta de lege pt. a trece de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta? (61 ani si 6 luni-5.10.2013(calculat cu reducere varstei standard pt. grupa=-3 ani si 6 luni) sau se poate iesi doar la implinirea varstei de 65 de ani adica 5.04.2017 ).Va multumesc.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: Laschescu Constantin la data: 03/01/2013 10:47am
santa maria :
Neagoe Marius Gabriel :
Gen:M
Data nasterii:05.04.1952
Stagiul de cotizare:38 ANI
Alte date:GRUPA a II-a 16 ani si 6 luni
Intrebare:Va rog frumos sa imi ma lamuriti daca in conditiile date mai sus, in urma carora se poate iesi la pensie anticipata partial la varta de la 60 de ani, adica la 5.04.2012: La ce varsta si la ce data se atinge limita de varsta ceruta de lege pt. a trece de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta? (61 ani si 6 luni-5.10.2013(calculat cu reducere varstei standard pt. grupa=-3 ani si 6 luni) sau se poate iesi doar la implinirea varstei de 65 de ani adica 5.04.2017 ).Va multumesc.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: priscovita neculai la data: 03/02/2013 9:45am
Gen:masculin
Data nasterii:15.09.1954
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:am lucrat in grupa 1 de munca 13 sio luna
Intrebare:cand pot iesi la pensie de limita de varsta
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/03/2013 8:36am
Pentru Priscovita Neculai
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 15 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru un stagiul de 13 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 13 ani in conditii speciale de munca beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 15 martie 2013
Daca stagiul dv de gr I a fost ecivallat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 13 ani in conditii deosebite de munca beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 15 martie 2017
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 15 septembrie 2014
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: Madalina Stan la data: 03/05/2013 8:26am
Gen:Masculin
Data nasterii:30.04.1955
Stagiul de cotizare:40 de ani
Alte date:
Intrebare:La ce varsta poate sa iasa la pensie tatal meu?
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: constantinica victoria la data: 03/05/2013 1:31pm
Gen:F
Data nasterii:07.08.1961
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date: din cei 30 de ani 16 ANI GR I
Intrebare:cand as putea iesi la pensie anticipata?
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/06/2013 9:05am
Pentru Madalina Stan
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in 30 aprilie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 60 ani adica in 30 aprilie 2015.
Are dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 60 ani adica dupa 30 aprilie 2015 atunci cand realizeaza stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/06/2013 9:07am
Pentru Constantinica Victoria
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 07 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru un stagiul de 16 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 16 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 1 luna adica in 07 septembrie 2015
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 16 ani in conditii deosebite de munca beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 7 luni adica in 07 martie 2020
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 13,50 %, la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 07 septembrie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata , la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 07 septembrie 2018. daca pana atunci realizati stagiul de cotizare de 40 ani si 3 luni (va lipsesc 2 ani si 3 luni).
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: constantinica iulian la data: 03/06/2013 2:38pm
Gen:M
Data nasterii:06.06.1959
Stagiul de cotizare:37 ani vechime din care 22,6 ani grupa II
Alte date:
Intrebare:cand as putea iesi la pensie anticipata? multumesc.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/07/2013 6:20am
Pentru Constantinica Iulian
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 iunie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 06 iunie 2019
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv deoarece o puteti obtine tot la 60 ani fiindca cei 5 ani de anticipare nu se cumuleaza cu cei 5 ani de reducere a varstei de pensionare pentru stagiul in grupa II de munca.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: constantinica victoria la data: 03/07/2013 1:44pm
Gen:f
Data nasterii:07.08.1959
Stagiul de cotizare:31 de ani
Alte date:am fost de 3 ori in somaj, ceea ce cumulat reprezinta 2 ani si am avut pretectia de somaj inca 9 luni
Intrebare:somajul si protectia de somaj se iau in considerare ca si vechime pentru pensie? multumesc.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/08/2013 5:17am
Pentru Constantinica Victoria
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 07 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 07 februarie 2016.
Nu cunoastem ce intelegeti dv prin protectie de somaj, presupunem ca este o perioada in care ati primit salarii compensatorii. Perioada in care se primesc salarii compensatorii sunt luate in calculul stagiului de cotizare numai cu o treime (3 luni) daca pentru aceste sume s-a platit CAS numai cota datorata de angajat sau integral (9luni) daca pentru aceste sume s-a platit CAS cotele datorate de angajat si angajator.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: Sava Stanica la data: 03/09/2013 1:34pm
Gen:M
Data nasterii:Iunie,1958
Stagiul de cotizare:grupa 1.22 ani,grupa 2.3ani,si ink 1,5 ani la primarie ca om de paza
Alte date:am lucrat la tractoru brasov
Intrebare:cand pot iesi la pensie?....sau macar anticipat
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/10/2013 11:47am
Pentru Sava Stanica
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in iunie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 22 ani in gr I si 3 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 11 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 3 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 22 ani in conditii speciale si 3 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta imediat.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 25 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in decembrie 2017
Pensia anticipata sau anticipata partiala nu este avantajoasa pentru dv deoarece le puteti obtine la varsta de 60 ani pentruca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca.
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: Sava Stanica la data: 03/10/2013 3:09pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:adica mai exact nu pot iesi sub nicio forma la pensie mai devreme de 65ani??nici anticipat.....precizez ca am lucrat in sector cald....multumesc anticipat
Re: Atingerea limitei de varsta dupa pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/11/2013 5:15am
Pentru Sava Stanica
Din aceasta intrebare deducem ca nu ati inteles raspunsul nostru anterior.
In acest raspuns v-am precizat ca daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta iar daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2