Subiect "intrebare" Deschis de feli la data: 10/15/2010 9:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: feli la data: 10/15/2010 9:39am
Gen:f
Data nasterii:1956 5 mai
Stagiul de cotizare:31 la data de 1 aprilie 2011
Alte date:fara grupe
Intrebare:Urmaresc zilnic acest site si as dori sa intreb ; daca se micsoreaza virsta de pensionare la femei la 63 de ani atunci toate aceste raspunsuri mai raman valabile?Va multumesc.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 10/16/2010 3:24am
Conform proiectului legii unitare a pensiilor varsta de pensionare femei mai mare de 63 ani este prevazuta numai pentru femeile nascute dupa ianuarie 1961 care urmeaza a se pensiona la limita de varsta dupa anul 2024. Numai pentru acestea raspunsul ar fi eronat in cazul stabilirii varstei maxime de pensionare femei la 63 de ani. Noi presupunem insa ca pana in anul 2024 oricum se va mai modifica legislatia pensiilor, aceste persoane se vor informa din nou si altcineva in locul nostru le va informa conform legislatiei de atunci.
Ar exista o problema cu cele care beneficiaza de reducerea varstei de pensionare insa suntem convinsi ca si acestea se vor informa.
anticipata partiala
Scris de: feli la data: 12/19/2010 6:16am
Gen:f
Data nasterii:5 mai 1956
Stagiul de cotizare:31 la data de 1 aprilie 2011
Alte date:fara grupe
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie anticipata,care este diminuarea,si cind se depune dosarul de pensie; inainte de implinirea virstei cu o luna sau dupa implinirea virstei cu o zi...Va multumesc.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 12/20/2010 5:01am
Conform legii unitare a pensiilor, care ca va intra in vigoare de la 01 ianuarie 2011 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 05 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 %) la varsta de 55 ani si 5 luni adica din 05 octombrie 2011.
Art 103 alin (2) din legea unitara a pensiilor prevede ca cererea si dosarul de pensie se depune la casa de pensii teritoriale “incepand cu data indeplinirii acestor conditii”.
Totusi credem ca inainte cu o luna de data cand indepliniti conditiile de pensionare sa va interesati la casa teritoriala de pensii deoarece este neclar daca legea unitara a pensiilor va abroga legea 49/2010 care permite in prezent depunerea dosarului de pensie inainte cu 30 zile de data indeplinirii conditiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1