Subiect "pensionare" Deschis de Marian la data: 01/03/2011 5:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Marian la data: 01/03/2011 5:52am
Gen:Masculin
Data nasterii:10.01.1956
Stagiul de cotizare: 35 ani
Intrebare: Buna ziua, Am varsta de 55 ani o vechime de 35 ani si am 6 ani de grupa 1 de munca si 3 ani de grupa a 2 de munca, la ce varsta ma pot pensiona? Va multumesc
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/04/2011 6:14am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 10 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare al stagiului de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu .
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 6 ani in gr I de un spor de vechime de 3 ani iar pentru stagiul de 3 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeazati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 9 luni.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale, pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani pentru care puteti sa va pensionati pentru limita de varsta la varsta de 62 ani, adica in 10 ianuarie 2018.
Pentru un stagiul de cotizare in grupa II echivalat cu conditii deosebite, de 3 ani nu se acorda reducerea varstei standard de pensionare deoarece acest stagiu se afla sub stagiul minim de 6 ani pentru care se acorda astfel de reduceri.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite, realizati un stagiu total in conditii deosebite de 9 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni si puteti sa va pensionati pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 10 iulie 2019..
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata (nediminuata) dupa 10 ianuarie 2016, daca atunci aveti stagiu total de cotizare de minim 43 ani sau pensie anticipata partiala (diminuata) daca atunci aveti stagiu total de cotizare sub 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1