Subiect "virsta standard de pensionare" Deschis de gheorghe cristian la data: 01/03/2011 9:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta standard de pensionare
Scris de: gheorghe cristian la data: 01/03/2011 9:07am
Gen:
Data nasterii:28.10.59
Intrebare:Care este virsta standard de pensionare la barbati in noiembrie 2011 conf. legii 263/2010 noua lege a pensiilor.Pentru ca vad ca la femei sa esalonat pina in 2030, la barbati,pina in 2015,iar la cei din grupa militari politie si administratie pina in 2030,in aceasta situatie barbatii care lucreaza in conditii normale ,deosebite,si conditii speciale conf. anexa 2 si 3 din lege sunt discriminati. In speranta ca voi primi raspuns va multumesc anticipat
Re: virsta standard de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/04/2011 8:04am
Discriminarea nu are intotdeauna o conotatie negativa ci poate fi si pozitiva.
In noua lege unitara a pensiilor sunt prevazute urmatoarele varste standard de pensionare :
-Cresterea varstei standard de pensionare pentru barbati a ramas aceiasi cu cea prevazuta in vechea lege a pensiilor 19/2000.
- Cresterea varstei standard de pensionare pentru femei a ramas aceiasi cu cea prevazuta in vechea lege a pensiilor 19/2000 pana in ianuarie 2015 cand se ajunge la 60 ani dupa care in noua lege este prevazuta o crestere a varstei standard de pensionare pana in ianuarie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Aceasta discriminare poate fi considerata fie pozitiva fie negativa.
- Cresterea varstei standard de pensionare pentru cei din sectorul militar de la 55 ani in ianuarie 2011 la 60 ani in ianuarie 2030 . Deasemeni si aceasta crestere poate fi considerata de unii discriminare pozitiva iar de ceilalti negativa
Varstele standard de pensionare pentru cei care ies la pensie in noiembrie 2011 fara reducerea varstei de pensionare sunt :
-Pentru barbati 64 ani si 2 luni
-Pentru femei 59 ani si 2 luni
-Pentru cei din sectorul militar 55 ani si 2 luni
Noi nu aprecim daca legea este justa sau nu ci luam numai aspectul legal si spunem ca aceasta este prevederea legala ( dictonul latin in acest caz este “dura lex sed lex”) si ca legiuitorul a considerat ca cei din sectorul militar au lucrat in alte conditii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1