Subiect "Reducerea stagiului de cotizare" Deschis de Calin la data: 01/03/2011 10:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducerea stagiului de cotizare
Scris de: Calin la data: 01/03/2011 10:20am
Gen:
Data nasterii:23.08.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date: barbat, vechime de 38 de ani din care 34 de ani lucrati in Aviatia Civila, Am 5 ani de grupa I si 22 ani de grupa II. Am iesit la pensie la 01.02.2010
Intrebare: Ma intereseaza care este stagiul meu minim de cotizare.
Re: Reducerea stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/05/2011 2:11am
Nu intelegem din ce cauza va intereseaza stagiul minim de cotizare. Presupunem ca faceti o confuzie.
Deoarece nu ati dat detalii va raspundem ca in legea 263/2010 stagiul minim de cotizare este definit ca :
“perioada minima de timp in care asiguratii au realizat stagiu de cotizare, pentru a beneficia de pensie, la varsta standard de pensionare”
Conform acestei definitii, a prevederilor legii 263/2010 si a datei de nastere stagiul dv minim de cotizare este de 14 ani
Re: Reducerea stagiului de cotizare
Scris de: Calin la data: 01/05/2011 11:17am
la pensie :
Nu intelegem din ce cauza va intereseaza stagiul minim de cotizare. Presupunem ca faceti o confuzie.
Deoarece nu ati dat detalii va raspundem ca in legea 263/2010 stagiul minim de cotizare este definit ca :
“perioada minima de timp in care asiguratii au realizat stagiu de cotizare, pentru a beneficia de pensie, la varsta standard de pensionare”
Conform acestei definitii, a prevederilor legii 263/2010 si a datei de nastere stagiul dv minim de cotizare este de 14 ani


De fapt ma intereseaza care este stagiul de cotizare care se ia in calcul pentru situatia mea, respectiv care sunt reducerile de care beneficiez pentru activitatea din grupa I si II. Mentionez ca am iesit initial la pensie in decembrie 2007, conf. Legii 223/2007 si am lucrat neintrerupt in continuare pana la 01,02.2010. Ca sa fiu mai clar va rog sa-mi explicati cum se aplica prevederile Anexei nr.4/Legea 19/2001 in situatia mea. Va multumesc
Re: Reducerea stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/10/2011 4:40am
Nu ati dat informatiile necesare evaluarii situatiei dv dar vom incerca sa va explicam
Conform legii pensiilor 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 23 februarie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” in conditiile prevazute in legea pensiilor 19/2000.
In functie de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I pot fi 2 variante de pensionare, informatie pe care o aflati de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa intre 4 ani si 10 luni si 7 ani si 3 luni aveti dreptul la reducerea stagiului complet de cotizare cu 2 ani, de la 34 la 32 ani conform tabelului 5 din anexa 4 a legii 19/2000 ales dupa stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 se cumuleaza cu stagiul de gr II echivalat cu grupa conditii deosebite pentru care nu se acorda reducerea stagiului complet de cotizare care ramane la 34 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1