Subiect "pensie anticipata" Deschis de Mitus Chirobocea la data: 01/06/2011 5:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Mitus Chirobocea la data: 01/06/2011 5:31am
Gen:
Data nasterii:04.07.1952
Stagiul de cotizare:38 ani angajat la primul loc de munca din care 13 ani spor conditii deosebite
Alte date: cite 10 ani( program de 2 ore) la 3 firme = 8ani
Intrebare: cind pot iesi la pensie ( una din cele 3 forme)
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/11/2011 12:48am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 04 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Situatia stagiului dv de cotizare este neclara si anume:
- Nu ati precizat ce fel de spor conditii deosebite ati primit. Daca ati primit un spor in bani pentru conditiile de munca fara ca locul dv de munca sa fie incadrat in grupa de munca atunci aceasta perioada nu va aduce o reducere a varstei de pensionare si nici spor la stagiul de cotizare.
- Nu ati precizat daca in perioada cat ati lucrat cu program partial la cele trei firme ati lucrat si cu program intreg la locul de munca de baza. In cazul ca ati lucrat concomitant si cu program normal la locul de munca de baza aceste programe partiale nu contribuie la stagiul de cotizare pentruca suma stagiilor lucrate nu poate depasi o norma intreaga adica perioada calendaristica.
In cazul in care asa cum aratam mai sus nu aveti spor de stagiu de cotizare fata de 38 ani atunci aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 45 % din 04 iulie 2012.
Daca ati beneficiat de spor de vechime fie pentru stagiul in grupa de munca fie pentru perioada lucrata numai cu program partial si realizati un stagiu de cotizare de 43 ani puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata, tot din 04 iulie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1