Subiect "CALCUL VIRSTA DE PENSIONARE" Deschis de STROE MIHAI la data: 01/06/2011 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL VIRSTA DE PENSIONARE
Scris de: STROE MIHAI la data: 01/06/2011 7:07am
Gen:M
Data nasterii:20.09.1961
Stagiul de cotizare:30.INCLUSIV 1,6 STAGIU MILITAR
Alte date:19 ANI GRUPA1
Intrebare:CU DATELE DE MAI SUS VA ROG SA-MI CALCULATI VIRSTA DE PENSIONARE IN CONDITIILE LEGII APROBATE DE GUVERN IN ANUL 2010.
Re: CALCUL VIRSTA DE PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 01/11/2011 2:13am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 20 septembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 19 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor pot fi 2 variante de pensionare, in functie de grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul de grupa I, informatie pe care o aflati de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 19 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 20 martie 2017.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul dv in conditii deosebite intre 18 si 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 20 septembrie 2022.
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani adica in 20 septembrie 2021 daca atunci stagiul dv de cotizare (fara a lua in calcul stagiul militar dar cu sporul de stagiu pentru grupa de munca) este sub 43 ani, sau la aceiasi data, pensie anticipata (nediminuata) daca stagiul de cotizare, calculat ca mai inainte, este peste 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1