Subiect "varsta de pensionare" Deschis de lili la data: 01/23/2011 10:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: lili la data: 01/23/2011 10:50am
Gen:F
Data nasterii:14 IAN 1959
Stagiul de cotizare:25
Alte date:am grupa I de munca cu 70% 8ani si 3 luni si 5ani gr II cu 100%
In
trebare:La ce varsta pot iesi la pensie?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/29/2011 8:04am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 14 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 8 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si pentru stagiul de 5 ani in gr II de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 30 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor pot fi 2 variante de pensionare, in functie de grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul de grupa I, informatie pe care o aflati de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani (calculata in functie de procentul lucrat in grupa de munca) aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 4 luni adica in 14 mai 2017 daca pana atunci realizati stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni (inclusive sporurile de vechime de mai sus).
Pentru stagiul de 5 ani de gr II echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este sub limita de 6 ani.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 11 ani si 9 luni pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in 14 mai 2018 daca pana atunci realizati stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni (inclusive sporurile de vechime de mai sus).
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 14 mai 2015 daca pana atunci realizati stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni (inclusive sporurile de vechime de mai sus).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1