Subiect "pensia anticipata partiala ....de serviciu" Deschis de nadia la data: 01/23/2011 4:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata partiala ....de serviciu
Scris de: nadia la data: 01/23/2011 4:21pm
Gen:m
Data nasterii:24-04-1949
Stagiul de cotizare:14ani si 4 luni in ministerul de interne ,20 ani si 3 luni in sistemul public de pensii
Alte date:grupa 1 si 2
Intrebare:cand pot sa ies la pensie anticipat partiala ?,se cumuleaza anii cotizati in ministerul de interne cu cei din serviciul public de pensii ?
Re: pensia anticipata partiala ....de serviciu
Scris de: la pensie la data: 01/30/2011 6:48am
Legea unica a pensiilor 263/2010 face distinctie intre conditiile de pensionare pentru cei care provin din domeniul militar si cei din domeniul public.
Dv nu indepliniti toate conditiile sa va pensionati in conditiile celor care provin din domeniul militar deoarece nu aveti stagiul minim in acest domeniu de 15 ani .
In aceste conditii va puteti pensiona in conditiile celor din domeniu public adica :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in grupa de munca, in 24 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Pentru stagiile in gr I si II beneficiati de sporuri de vechime si de reduceri ale varstei de pensionare pe care nu le putem calcula deoarece nu ati prezentat clar stagiile in aceste grupe si daca ele au fost lucrate inainte de aprilie 2001 cu ce grupe au fost echivalate dupa aceasta data.
Aveti indeplinita conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare fara sporurile de vechime de mai sus deoarece cele doua stagii se cumuleaza.
Daca reducerile varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca sunt mai mari de 3 ani aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Daca reducerile varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca sunt mai mici de 3 ani atunci puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) de care aveti dreptul din 24 ianuarie 2009.
Re: pensia anticipata partiala ....de serviciu
Scris de: nadia la data: 02/03/2011 6:45am
va multumesc pentru raspuns
dar daca acum isi face dosarul pentru pensia anticipata ,la implinirea varstei de pensionare pe limita de varsta la 64 de ani .....poate sa-si faca dosarul pentru pensia de serviciu ,militara ...? sau isi pierde dreptul asta?.....
va rog mult sa-mi raspundeti
Re: pensia anticipata partiala ....de serviciu
Scris de: la pensie la data: 02/08/2011 10:11am
Incepand cu 01 ianuarie 2011 in sistemul public de pensii a fost integrat si sistemul militar de pensii si prin legea unitara de pensii 263/2010 a fost abrogata legea 179/2004 privind pensile de stat si alte drepturi de asigurari sociale ale politistilor.
In aceste conditii se va intocmi un singur dosar de pensie iar pensia se va calcula, conform legii unitare a pensiilor 263/2010, avand in vedere atat stagiul de cotizare in sistemul public cat si perioada lucrata in Ministerul de Interne.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1