Subiect "pensionare la varsta" Deschis de BERNEANTU NICOLAE la data: 01/24/2011 5:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare la varsta
Scris de: BERNEANTU NICOLAE la data: 01/24/2011 5:18am
Gen:masculin
Data nasterii:13.10.1958
Stagiul de cotizare:34ani si 6 luni
Alte date:1an de lucru la grupa 2,7 ani la grupa 1 si 24,7 ani la grupa speciala.La care se mai adauga scoala de mecanici ajutor 9luni,si de mecanici 9luni
Intrebare:Pot sa ies la pensie pentru limita de varsta?...daca da,cand indeplinesc conditiile.Multumesc...!!!
Re: pensionare la varsta
Scris de: la pensie la data: 01/30/2011 8:12am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupa de munca, in 13 octombrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Datele privind stagiile in grupele de munca sunt prezentate confuz grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aprilie 2001 grupele de munca s-au numit conditii speciale sau conditii deosebite iar grupele de munca I si II au fost echivalate cu acestea.
Deci dv puteti avea 23 ani conditii speciale numai daca ati lucrat cca 10 ani in conditii speciale dupa aprilie 2001 iar diferenta pana la 23 ani adica 13 ani ati lucrat in gr I inainte de aprilie 2001 echivalata cu conditii speciale. Dar in acest caz din ce cauza nu ati precizat cu ce grupa a fost echivalat stagiul de 7 ani de gr I.
Nu mai insistam si va comunicam ca asa cum precizti datele nu va putem calcula reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca.
Desi presupunem ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta pentru un calcul corect daca doriti reveniti cu date clare si anume :
Stagiile in grupele I si II inainte de aprilie 2001 si eventual daca stiti cu ce a fost echivalat stagiul de gr I.
Stagiul in grupele de munca conditii speciale sau conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1