Subiect "iesire la pensie" Deschis de sghita la data: 01/24/2011 10:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: sghita la data: 01/24/2011 10:01am
Gen:masculin
Data nasterii:19 07 1961
Stagiul de cotizare:28,8 ani
Alte date:am 30 de ani si 4 luni vechime in munca din care 1,6 ani stagiu militar, 8,6 ani grupa 1 de munca si dupa noua lege a pensionarii politistilor la 60 de ani iesire la pensie am 20,4 ani ca politist.cand pot iesi la pensie.
Intrebare:dar anticipat.
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/31/2011 4:06am
Nu cunoastem normele de aplicare ale legii unitare a pensiilor 263/2010 asa ca va vom da raspunsul asa cum interpretam noi prevederile acestei legi.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 19 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani si 9 luni si stagiul minim in specialitatea de politest de 16 ani si 10 luni.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 8 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de 34 ani si 2 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 8 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani si 10 luni adica in 19 mai 2014.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 8 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 4 luni adica in 19 noiembrie 2016.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 51 ani si 10 luni adica in 19 mai 2013 daca indepliniti una din urmatoarele conditii :
a) sunteti trecut in rezerva/ ati incetat raporturile de serviciu ca urmare implinirii limitei de varsta in grad prevazuta de statutul politistilor sau ca urmare a reorganizarii unor unitatii si a reducerii unor functii din statele de organizare, precum si pentru alte motive sau nevoi ale institutiilor din domeni ordinii publice.
b) Sunteti trecut in rezerva sau ati incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu de catre comisiile de expertiza medico- militara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1