Subiect "Pensie militara" Deschis de Anghel la data: 01/26/2011 2:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie militara
Scris de: Anghel la data: 01/26/2011 2:03pm
Gen:m
Data nasterii:23.01.1956
Stagiul de cotizare:11
Intrebare:Buna seara,am o nelamurire si m-as bucura foarte tare daca ati reusi sa imi dati un raspuns.
In anul 1991 am fost trecut in rezerva,iar din anul 2002 am o pensie de invaliditate pe care o am si in prezent.Pe noua lege,cei opt ani de pensie de invalidtate respectiv intre (2002-2010) se adauga la cei 12 ani de cotizare?Precizez ca am implinit varsta de 55 de ani si vreau sa trec la o pensie de serviciu,avand in vedere ca am atins limita de varsta,multumesc anticipat
Re: Pensie militara
Scris de: la pensie la data: 02/02/2011 1:51pm
Nu au aparut inca Normele de aplicare ale legii unitare a pensiilor 263/2010 si ceiace va spunem noi se bazeaza pe interpretarea noastra a textului legii 263/2010.
Conform acestei legi pensia nu se mai numeste pensie de servici ci se numeste pensie pentru limita de varsta.
De pensionarea pentru limita de varsta in coditiile prevazute pentru cadrele militare din ianuarie 2011 adica varsta standard de pensionare de 55 ani, stagiu complet de cotizare de 20 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani beneficiaza cadrele militare in activitate, soldati si gradati voluntar, politisti si functionari publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale.
Dupa parerea noastra nu faceti parte din aceasta categorie deoarece nu sunteti cadru activ.
Deasemeni precizam ca in intelesul legii in stagiul minim de cotizare in specialitate pentru persoanele de mai sus conform art 3 alin(1) litera q intra urmatoarele perioade :
- perioada in care a avut calitatea de cadru militar in activitate
- perioada in care a indeplinit stagiul militar in termen sau termen redus sau perioada in care a fost elev al unei scoli militare ( cu exceptia liceului militar)
- perioada in care a fost student al unei institutii de invatamant din sistemul militar
- perioada in care a fost concentrat sau mobilizat ca reservist
- alte perioade in care nu se incadreaza perioada de pensie de invaliditate.
Nu putem sa apreciem exact daca realizati stagiul minim de cotizare deoarece nu avem datele necesare.
Deci perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se cumuleaza la stagiul de cotizare dar nu se cumuleaza la stagiul minim de cotizare in specialitate.
In cazul in care nu indepliniti conditiile prevazute pentru pensie pentru limita de varsta pentru cadrele militare atunci puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta in conditiile prevazute pentru persoanele din domeniu public care pentru data dv de nastere sunt : varsta standard de 65 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. In sistemul public de pensie perioada de pensie de invaliditate se cumuleaza la stagiul de cotizare pentru realizarea stagiului minim de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1