Subiect "pensia anticipata partiala" Deschis de mucenica vasile la data: 01/27/2011 4:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata partiala
Scris de: mucenica vasile la data: 01/27/2011 4:08am
Gen:masculin
Data nasterii:14.03.1951
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:stagiu militar,studii superioare
Intrebare:Va multumesc ca mi-ati raspuns la intrebarea pe care v-am adresat-o,dar mai am o nelamurire, mi-ati spus ca nu pot sa ies la pensie anticipata partiala ca nu indeplinesc cei 35 ani de cotizatie. Pot sa platesc retroactiv cei 5 ani. Eu am incheiat anii de munca in 2000, pot sa platesc 5 ani ca sa pot iesi la pensie pe 14 martie 2011? Va multumesc anticipat.
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/03/2011 9:20am
Ne pare rau sa va comunicam ca este tardiva intrebarea dv.
Inainte de 01 ianuarie 2011 a existat aceasta posibilitate sa va completati stagiul de cotizare conform OU 94/2010 cu maxim 5 ani daca inainte de aceasta data ati avut o perioada de 5 ani in care nu ati lucrat. Cum aceasta OU a avut perioada de aplicare numai pana la 31 decembrie 2010 nu mai puteti beneficia de ea.
In aceste conditii nu va puteti completa stagiul de cotizare decat incheind cu Casa teritoriala de pensii un contract de asigurare sociala, cu plata lunara a unei contributii. In cazul dv asemenea contract trebuie incheiat pe 5 ani adica pana in anul 2016 si nu aveti timp sa mai beneficiati de aceasta completare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1