Subiect "Contestatie la respingerea pensiei de invaliditate" Deschis de Lenuta Galca la data: 01/31/2011 2:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contestatie la respingerea pensiei de invaliditate
Scris de: Lenuta Galca la data: 01/31/2011 2:40pm
Gen:
Data nasterii:12.08.1956
Stagiul de cotizare:29ani 6luni 21 zile
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
locuiesc in Austria si din mai 2009 sint in pensie de invaliditate. Aceasta pensie mi-a fost acordat pina in octombrie 2010, iar dupa revizuirea din octombrie 2010 mi-a fost acordata pe timp nelimitat.
Odata cu inaintarea dosarului de pensionare in Austria in 2009 Casa de pensii din Austria a trimis dosarul si in Romania la Casa de pensii judeteana Timis.
Din Romania am primit cu data de 18.01.2011 respingere la cererea de pensionare.
Va rog sa imi spuneti unde trebuie sa trimit contestatie la decizia din 18.01.2011.
Multumesc mult.
Re: Contestatie la respingerea pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/07/2011 4:10am
Legea unitare a pensiilor 263/2010, in vigoare, prevede :
“Art. 153 - Tribunalele solutioneaza in prima instanta litigiile privind:
…
f ) refuzul nejustificat de rezolvare a unei cereri privind drepturile de asigurari sociale”

In lege se prevede ca actune se depune la Tribunalul (Judetean) de care apartine domicilil dv insa nu stim daca mai aveti domiciliul in Romania.
Este bine ca inainte de deschiderea actiunii in justitie sa analizati atent justificarea respinderii cererii avand in vedere prevederile legii pensiilor 19/2000 in vigoare in perioada respectiva si Acodul bilateral incheiat intre Romania si Austria in domeniul asigurarilor sociale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1