Subiect "pensie la limita de virsta cu diminuare pentru conditii deosebite grupa I" Deschis de Butnaru Maria Cornelia la data: 02/11/2011 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de virsta cu diminuare pentru conditii deosebite grupa I
Scris de: Butnaru Maria Cornelia la data: 02/11/2011 6:54am
Gen:F
Data nasterii:31.07.2011
Stagiul de cotizare:33 ani si 5 luni
Alte date:4 ani facultate in perioada 1973-1977 si adeverinta pentru lucru in conditii grupa I de 5 ani, 7 luni si 8 zile in perioada 26.05.1978 - 03.01.1984
Intrebare:In conditiile noii legi a pensiilor (263/2010) pot beneficia de o reducere a virstei de pensionare la limita de virsta, datorita anilor lucrati in grupa I de munca?
Re: pensie la limita de virsta cu diminuare pentru conditii deosebite grupa I
Scris de: la pensie la data: 02/21/2011 3:16am
Data nasterii este gresita si in aceste conditii va putem spune numai urmatoarele:
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” in conditiile prevazute in legislatia pensiilor. Pentru a afla aceasta trebuie sa va informati la intreprinderea la care ati lucrat de unde ati obtinut adeverinta iar daca acest stagiu era echivalat cu conditii speciale acest fapt trebuia consemnat in adeverinta. Noi presupunem ca a fost echivalata cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 5 ani gr I beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare.
Reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de 5 ani in gr II se face cu 2 ani si 6 luni numai daca acest stagiu a fost echivalat cu grupa conditii speciale. Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta reducere nu se acorda pentru stagii mai mici de 6 ani.
Re: pensie la limita de virsta cu diminuare pentru conditii deosebite grupa I
Scris de: Butnaru Maria Cornelia la data: 02/21/2011 6:22am
Gen:F
Data nasterii:31.07.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspuns si scuze pentru introducerea gresita a datei nasterii. Am corectat-o acum, este 31.07.1954.
Adeverinta privind lucrul in grupa I de munca, despre care am vorbit in prima solicitare mentioneaza: " A lucrat in grupa I de munca, conform Hot. Guv.Nr. 647/01.06.1990, anexa 1, pct. 4 si 5." Adeverinta a fost eliberata in data de 17.09.2008. Este necesar sa solicit o precizare suplimentara de la unitatea emintenta? in ca categorie credeti ca ma incadrez, la conditii speciale sau la conditii deosebite? Multumesc aniticipat pentru raspunsul Dvs.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1