Subiect "fructificare adeverinta" Deschis de popovici la data: 02/11/2011 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
fructificare adeverinta
Scris de: popovici la data: 02/11/2011 8:22am
Pensionar care poseda adev.pentru o periada de 18 ani si 8 luni, din care reiese venitul intreprinderii emitente a adeverintei.
Continut adeverinta:
- denumirea unitatii, cu parafa si semnatura directorului;
- perioada in care am lucrat 01.02.1982 - 01.10.2000;
- functia exercitata;
- datele referitoare la venitul brut realizat cu sporurile permanente si cu valoarea CAS-ului retinut pentru fiecare luna a periadei mentionate;
- nr.de inregistrare iesire cu mentiunea ca s-a retinut si virat CAS, cf.legilor in vigoare la acea data.
INTREBARE:

1. Care este procedura de fructificare a adeverintei sus mentionata?
2. Daca la fructificarea adev. Se tine cont si de art.6 din legea 250/19.07.2007? Lege ce modifica art.78 alin 4 din L.19/2000, cu urmatorul enunt:
Punctajul asiguratului, stability cf. alin 1 si 2, se calculeaza la nivelul veniturilor brute realizate pentru care s-a platit CAS.
Re: fructificare adeverinta
Scris de: la pensie la data: 02/21/2011 4:06am
1.Procedura de fructificare a adeverintei respective este sa depuneti o cerere de recalcularea pensiei conform art 107 alin (3) din actuala lege unitara a pensiilor 263/2010 care prevede : “Pensia poate fi recalculate prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia”
Evident la cerere anexati adeverinta
2. Legea pensiilor 19/2000 cu toate modificarile facute a fost abrogata de actuala lege a pensiilor si deci se va aplica actuala lege a pensiilor care are o prevedere similara la art 2 litera c care spune :
“ Art 2 - Sistemul public de pensii se organizeaza si functioneaza avand ca principii de baza :
….
c) principiul contributivitatii conform caruia….,drepturile de asigurari sociale cuvenindu-se in temeiul contributiilor de asigurari sociale platite”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1