Subiect "Penalizarea in cadrul pensiei anticipate" Deschis de Carmen Mocanu la data: 02/11/2011 8:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Penalizarea in cadrul pensiei anticipate
Scris de: Carmen Mocanu la data: 02/11/2011 8:50am
Gen:feminin
Data nasterii:25 octombrie 1954
Stagiul de cotizare:31de ani si 5 luni
Alte date:cadru didactic;Universitate;studii la zi;3 copii
Intrebari:
1. Pot iesi la pensie cu 3 ani inainte de limita de varsta(conform art. 127 alin (3) din legea 128/1997), fara penalizare?
2. Daca solicit pensie anticipata cat este cuantumul de penalizare?
3. Se va lua in calcul, in cadrul pensionarii anticipate, reducerea varstei de pensionare cu un an pentru cresterea a trei copii? Coeficientul de penalizare se va aplica asadar la un numar mai mic de luni de necotizare?
Multumesc
Re: Penalizarea in cadrul pensiei anticipate
Scris de: la pensie la data: 02/21/2011 4:33am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 25 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni, cu stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Ne cerem iertare ca va comunicam vesti neplacute dar noi nu facem altceva decat interpretam o lege.
Legea unitara a pensiilor 263/2010 intrata in vigoare din 01 ianuarie 2011 anuleaza prevederile art 127 alin (3) din legea 128/1997 si deci cadrele didactice nu se mai pot pensiona cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani.
Deasemeni actuala lege a pensiilor nu mai acorda femeilor reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Daca cereti pensie anticipata partiala diminuarea va fi calculata inmultind numarul de luni de anticipare cu 0,75 % (si in aceasta privinta actuala lege este dezavantajoasa). Astfel daca cereti pensie anticipata partiala in 25 februarie 2011 diminuarea va fi de 32,25 % iar daca o cereti in 25 septembrie 2011 diminuarea va fi de 27 %.
In plus la pensia anticipata partiala nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare ci acesta va fi luat in calcul la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1