Subiect "legea pensiei ? sau ?" Deschis de kiss alexandru la data: 02/11/2011 12:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legea pensiei ? sau ?
Scris de: kiss alexandru la data: 02/11/2011 12:21pm
Gen: M
Data nasterii:1950 mai 20
Stagiul de cotizare:38 de ani
Alte date:
Intrebare: Am pregatire superioara, lucrez fara intrerupere de mic copil, cotizez continua de la angajare (imediat dupa ocuparea loculi de munca dupa repartitie ) cand o sa am dreptul la pensia anticipata ? Dupa calculele mele dupa doi ani de la pensionare pentru limita de varsta ? Adica la 65 de ani, daca ajung, o sa am 43 de ani efectiv lucrati ( in cazul meu maxim posibil ).Pentru pensie anticipata am nevoie de 45 de ani efectiv lucrati, inseamna ca pot sa cer pensia anticipata la 67 de ani ? Oare ce nu-mi e clara ?
Re: legea pensiei ? sau ?
Scris de: la pensie la data: 02/21/2011 6:13am
Am mai dialogat cu dv pe aceasta tema dar conform prevederilor vechii legi a pensiilor care prevedea pentru pensia anticipata un stagiu mai mare cu 10 ani decat stagiul complet de cotizare. In cazul dv avand stagiul complet de cotizare de 35 ani atunci aveati nevoie de stagiu de cotizare de 45 ani.
Deci actuala lege a pensiilor reducand numarul de ani de cotizare cu care stagiul de cotizare trebuie sa depaseasca stagiul complet de cotizare la 8 ani putem spune ca aceasta prevedere nu poate fi considerata in randul masurilor de descurajare a recurgerii la pensie anticipata ci din contra.
Faptul ca barbatii care au varsta standard de pensionare de 65 ani si au si studii superioare la zi teoretic nu pot beneficia de pensie anticipata nu este o noutate. In acest caz credem ca aveti dreptul sa va revolte mai putin faptul ca ati avea dreptul simultan (nu peste 2 ani) la pensie anticipata si la pensie pentru limita de varsta decat faptul ca daca cereti pensie anticipata partiala in 20 mai 2011 aceasta ar fi diminuata cu 36 % pentruca aceasta crestere a diminuarii pensiei anticipate partiale este una din masurile de descurajare a cererii unei astfel de pensie.
Dar de aceasta situatie noi nu avem nici o vina desi modul cum formulati intrebarea sugerati contrariul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1