Subiect "pensie anticipata" Deschis de Ioan Astalas la data: 02/12/2011 7:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Ioan Astalas la data: 02/12/2011 7:35am
Gen:
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:40
Alte date:din care 20 grupa 2
Intrebare:La cati ani pot sa ies la pensie anticipata daca am lucrat 40 ani din care 20 erau grupa 2.Cum se calculeaza,scad 3 luni din fiecare an de grupa 2?va rog sa mi raspundeti.Va multumesc mult
Re: pensie anticipata
Scris de: Tifrea Ioan la data: 02/21/2011 2:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Deducerea este de 4 ani si 6 luni. Normal ar trebui sa puteti iesi la virsta de 60 ani si 6 luni la pensie pentru limita de virsta.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/21/2011 8:51am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a anului de nastere de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, anul 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 20 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 20 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (reducerea varstei se calculeaza scazand 2 ani din stagiul in grupa II dupa care se imparte la 4) conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni.
Puteati beneficia de pensie anticipata nediminuata de la varsta de 60 ani.deoarece cu sporul de vechime pentru stagiul in gr II aveti stagiul total de cotizare mai mare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1