Subiect "Stagiu cotizatie" Deschis de Becsey Francisc la data: 02/12/2011 2:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu cotizatie
Scris de: Becsey Francisc la data: 02/12/2011 2:46pm
Gen:M
Data nasterii: 24.03.1948
Stagiul de cotizare:32 ani + 11 luni
Alte date:
Intrebare: Din punct de vedere al varstei indeplinesc conditia de iesire la pensie anticipata partial. In luna mai 2011, cand as dori sa-mi depun dosarul de pensie anticipata partial voi avea un stagiu de cotizare de 32 ani si 11 luni, fata de 33 ani si 8 luni cat ar trebui sa am. Din pacate imi lipsesc 9 luni. In cazul in care imi depun totusi dosarul, care vor fi reducerile care mi se vor aplica sau ce altceva se va intampla?
Re: Stagiu cotizatie
Scris de: A.G. la data: 02/13/2011 7:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Depinde de ce salarii ati avut si de conditiile de munca in care v-ati desfasurat activitatea. Punctajul de pensie se face prin impartirea salariului lunar obtinut la salariu mediu brut pe economie, raportul poate fi subunitar, egal cu 1 sau supraunitar. Punctajele lunare se aduna si se impart la 12, punctajele anuale adunate se impart la stagiul de cotizare, daca cumulati 33,6 puncte de pensie, impartite la 33 ani si 8 luni veti avea coeficientul 1 de pensie, adica o pensie de 1*732,8= 732,8 lei pensie. Pensia va fi mai mica sau mai mare in functie de cate puncte veti totaliza, mai multe sau mai putine de 33,6. Daca ati lucrat in conditii speciale sau deosebite trebuie sa tineti cont ca punctele de pe pewrioada respectiva se inmultesc cu 1,5 pentru conditii speciale si cu i,25 pentru conditii deosebite. Va doresc bafta!
Re: Stagiu cotizatie
Scris de: la pensie la data: 02/22/2011 3:33am
Ne cerem iertare pentru intarzierea raspunsului nostru.
Raspunsul anterior nu ne apartine si desi este corect nu va ajuta deoarece cel care l-a dat nu a inteles intrebarea dv .
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta 24 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni, cu stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 8 luni.
Conditiile pentru pensie anticipata partiala in cazul dv sunt : varsta mai mare de 59 ani si 4 luni si stagiu de cotizare minim 33 ani si 8 luni. Daca nu indepliniti una din conditii (stagiul de cotizare) nu vi se primeste cererea de pensionare anticipata partiala.
Pentru pensia pentru limita de varsta conditiile pentru dv sunt : varsta 64 ani si 4 luni si stagiul de cotizare minim 13 ani si 8 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1