Subiect "calcul valoare pensie" Deschis de FLOCA RODICA la data: 10/28/2008 4:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul valoare pensie
Scris de: FLOCA RODICA la data: 10/28/2008 4:32am
Gen: feminin
Data nasterii: 15 mai 1952
Stagiul de cotizare: 34 ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul valoare pensie
Scris de: la pensie la data: 10/28/2008 5:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala cu o anticipare maxima de 5 ani adica din iunie 2006 dar in acest caz pensia se reduce cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare.
Presupunand ca cereti pensie anticipata in ianuarie 2009 procentul de reducere este de 6 % iar daca in prezent lucrati si cereti pensie anticipata partiala cand veti avea stagiu de cotizare peste 35 ani si 2 luni (februarie 2009) procentul de reducere este de cca 4%.
Valoarea pensiei depinde de salariile avute pe intreaga perioada de activitate si poate fi calculata pe site-ul nostru accesand programul “Calcul Pensie”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1