Subiect "CONCEDIU MEDICAL" Deschis de SANDA NICOLAESCU la data: 02/15/2011 3:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CONCEDIU MEDICAL
Scris de: SANDA NICOLAESCU la data: 02/15/2011 3:03am
Gen: f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: BUNA ZIUA
As dori sa stiu ce venit se ia la calculul pensiei in situatia in care o luna intreaga ai concediu medical, sau daca ai numai 1/2 luna?
Cum se calculeaza CAS-ul?
Re: CONCEDIU MEDICAL
Scris de: la pensie la data: 02/24/2011 7:23am
Venitul luat in calculul pensiei este cel pentru care se plateste CAS si este stabilit in art 39 alin (1) din legea unitara a pensiilor 263/2010
CAS-ul se plateste pe perioada lucrata din castigul obtinut iar pe perioada concediului de incapacitate temporara de munca din indemnizatia primita pe perioada acestui concediu.
In lunile in care se lucreaza partial si partial se beneficiaza de indemnizatie pentru concediu de incapacitate de munca se cumuleaza castigul pe zilele lucrate cu indemnizatia pe zilele de concediu pentru incapacitate de munca si se retine CAS di suma rezultata.
Cota de CAS este stabilita prin legea de aprobare a Bugetului asigurarilor sociale de stat. Pe anul 2011 este stabilita prin art 17 din legea 287/2010 si este pentru angajat de 10,50 % din suma castigata. Aceasta suma este limitata conform art 33 alin (3) din legea 263/2010 la 5 salarii medii brute utilizate la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (pe anul 2011 la 10110 lei).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1