Subiect "virsta de pensionare" Deschis de Gica Pana la data: 10/30/2008 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta de pensionare
Scris de: Gica Pana la data: 10/30/2008 11:47am
Gen:feminin
Data nasterii:01.03.1959
Stagiul de cotizare:12,6 ani +9 luni somaj
Alte date:12,6 ani lucrati in grupa a 1a , procent 100%, cf. Ordinului 50/90.
Intrebare:Cind pot iesi la pensie?
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/30/2008 2:36pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in martie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Datorita stagiului de cotizare mic nu puteti beneficia de reducerea de varsta pentru stagiul lucrat in gr I. Singurul avantaj al grupei de munca este ca pentru cei 12 ani de gr I vi se acorda un spor de vechime de 6 ani care va permite sa indepliniti stagiul minim de cotizare de 15 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in martie 2019.
Va sfatuim totusi sa mai intrebati si la Casa de Pensii daca se recunoaste indeplinirea stagiului minim de cotizare.
Re: virsta de pensionare
Scris de: Gica Pana la data: 11/05/2008 3:39am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in martie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Datorita stagiului de cotizare mic nu puteti beneficia de reducerea de varsta pentru stagiul lucrat in gr I. Singurul avantaj al grupei de munca este ca pentru cei 12 ani de gr I vi se acorda un spor de vechime de 6 ani care va permite sa indepliniti stagiul minim de cotizare de 15 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in martie 2019.
Va sfatuim totusi sa mai intrebati si la Casa de Pensii daca se recunoaste indeplinirea stagiului minim de cotizare.[/quote
Pentru anii lucrati in grupa 1a calculul stagiului de cotizare=12,6+6,3=18,9ani?
total stagiu de cotizare=18,9+0,9=19,6 ani?
Pentru anii lucrati in grupa 1a beneficiez de o reducere a virstei cu7 ani si 2 luni,deci data de iesire la pensie ar fi ianuarie 2011,data pina la care legea 250/2007 e inca valabila?
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/05/2008 4:42am
Nu stim cine v-a indicat acest calcul dar dupa parerea noastra este numai partial corect iar rezultatul este eronat deoarece nu ati tinut cont de prevederile Art 167^1 (4) din legea 19/2000 care spune :
“Varstele standard de pensionare din care se face reducerea prevazuta in tabelul nr. 4 sunt cele corespunzatoare anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie, prevazute in anexa nr. 3, in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare corespunzator anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie”.
Cu alte cuvinte acest calcul ar fi corect daca ati avea indeplinit, sau il puteti indeplini, stagiul complet de cotizare de 30 ani conditie pe care dv. nu o indepliniti si nu o puteti indeplini pana la data 31 martie 2011 pana la care acest articol mai este valabil si nici daca aceasta data este prelungita cu alti 5 ani.
Insistam sa verificati la Casa de Pensii corectitudinea calculului nostru.
Re: virsta de pensionare
Scris de: muresan petru la data: 06/16/2009 4:49am
Gen:
Data nasterii:24 06 1954
Stagiul de cotizare:28
Alte date:12 ani gr a-I-a
Intrebare:la ce data pot iesi la pensie limita de virsta??
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/16/2009 8:36am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, din 24 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 31 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in aceasta grupa de 12 ani vi se acorda reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni, adica aveti dreptul la aceasta pensie in 24 decembrie 2016 numai daca indepliniti si conditia ca stagiul dv de cotizare sa depaseasca 35 ani la data pensionarii adica sa mai lucrati inca 4 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1