Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de STANCU AURA la data: 03/15/2011 7:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: STANCU AURA la data: 03/15/2011 7:58am
Gen: F
Data nasterii: 06.03.1959

Alte date: perioada lucrata 27 ani, 3 luni, 28 zile din care 10 ani, 1 luna si 13 zile grupa a doua. Total stagiu de cotizare cf deciziei de pensionare 29 ani, 9 luni si 28 zile. Mentionez ca sunt la pensie de invaliditate gradul 3 din data de 11.04.2004.

Intrebare: Care este perioada de care mai am nevoie pentru a-mi completa stagiul de cotizare pentru a nu mai merge la revizia medicala? Si cand pot iesi la pensie la limita de varsta?

Pot completa stagiul de cotizare prin incheierea unui contract de asigurari sociale cu casa de pensii?

Conform cartii de munca am lucrat 20 de ani 8 luni si 28 zile in grupa a doua, avand totodata si o adeverinta cu aceasta perioada, emisa anterior datei de 01.04.2001. Dar atunci cand mi s-a intocmit dosarul de pensie mi s-au trecut doar 10 ani, 6 luni si 13 zile de grupa a doua. As dori sa stiu daca se mai poate remedia ceva conform adeverintei pe care o detin.

Multumesc,
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/16/2011 4:13am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 06 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 10 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 29 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 10 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de la varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in 06 iulie 2018.
Pentru a fi scutita de revizia medicala dupa varsta de 56 ani si 4 luni adica din 06 iulie 2015 mai aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 1 an si 6 luni si 2 zile sau rotunjit 1 an si 7 luni.
Dupa cum interpretam noi prevederile legii pensiilor si a normelor de aplicare puteti incheia un contract de asigurare sociala cu casa de pensii dar nu in aceiasi perioada in care beneficiati de pensie de invaliditate. Totusi va recomandam in acest caz sa va adresati direct Casei Teritoriale de Pensii de care apartineti.
Nu cunoastem motivul pentru care nu vi s-a admis stagiul integral in grupa II de munca dar consideram ca puteti actiona in continuare astfel:
- Cereti angajatorului sa va elibereze o adeverinta cu stagiul total lucrat in gr II conform instructiunilor si modelului actual.
-Prezentati noua adeverinta la Casa de pensii si cereti recalcularea pensiei.
-Daca nici aceasta adeverinta nu este acceptata pentru un motiv care nu va convinge ca este corect deschideti actiune in justitie (la tribunal). Actiunea in justitie este scutita de taxe.
In cazul acceptarii stagiului de 20 ani in gr II obtineti: recalcularea pensiei, dreptul de a nu mai fi revizuita din 06 iulie 2015 si iesirea la pensie pentru limita de varsta in 06 ianuarie 2016.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1