Subiect "lege pensie" Deschis de AF la data: 03/15/2011 2:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lege pensie
Scris de: AF la data: 03/15/2011 2:02pm
Gen:f
Data nasterii:07.08.1950
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:Legea dupa care se face calculul in programul dv. este cea noua( 2011)?
Re: lege pensie
Scris de: la pensie la data: 03/16/2011 7:22am
Pe site avem mai multe programe si unele din ele au fost actualizate. Daca va referiti la calculul punctajului pensiei acesta nu a fost actualizat inca si urmeaza a fi actualizat intr-un viitor apropiat, speram noi.
Re: lege pensie
Scris de: AF la data: 03/16/2011 9:11am
Gen:f
Data nasterii:07.08.1950
Stagiul de cotizare:31
Alte date:
Intrebare:Cum se poate afla punctajul Facultate pentru o simulare a pensiei?
Re: lege pensie
Scris de: la pensie la data: 03/17/2011 8:09am
Pentru a va calcula pensia nu trebuie sa va calculati anterior punctajul pentru perioada de studii universitare deoarece progrmul de calcul pensie il calculeaza singur dar pentru aceasta trebuie sa procedati astfel :
-Intrati in programul de calcul si in pagina de intrare completati la data de incepere a activitatii profesionale data de incepere a activitatii.
- Nu completati nimic in caseta “Punctaj facultate” adica lasati “0”.
- Apasati pe “continuati “ si in paginile urmatoare pe perioada facultatii selectati in coloana de coduri “F” fara a mai completa ceva in coloana de salarii. Astfel programul va calculeaza punctajul pentru facultate iar datele intermediare calculate le gasiti apasand pe “Datele introduse”
-Continuati cu introducerea datelor
In cazul dv calculul pensiei poate fi facut si cu actualul program de calcul deoarece daca nu ati iesit la pensie conform legii pensiilor 19/2000 dupa adoptarea legii unitare a pensiilor stagiul dv complet de cotizare nu a fost modificat.
Cititi cum se determina sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum.
Daca nu aveti stagii de cotizare in grupe de munca mai apare o mica diferenta pe perioada lucrata peste varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni adica dupa februarie 2009 perioada in care programul nostru va calculeaza un punctaj ceva mai mic.
Daca nu va descurcati ne dati noua anii de facultate si data de angajare dupa facultate si va calculam noi punctajul pentru facultate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1