Subiect "cand pot sa ma pensionez?" Deschis de CLAPA LUCIA la data: 03/16/2011 5:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ma pensionez?
Scris de: CLAPA LUCIA la data: 03/16/2011 5:08am
Gen:F
Data nasterii:17.09.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:14 ani gr.1 si 3 ani gr.2



:cand pot sa ma pensionez cu noua lege? am 28 de ani lucrati
Re: cand pot sa ma pensionez?
Scris de: la pensie la data: 03/17/2011 9:23am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 17 octombrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite. Grupa de munca cu care s-a echivalat stagiul dv de gr I o aflati la angajatorul unde ati lucrat acest stagiu de la care trebuie sa obtineti si o adeverinta.
Pentru stagiul de 14 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 7 ani iar pentru stagiul de 3 ani in gr II de un spor de vechime de 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 9 luni.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 14 ani in conditii speciale si 3 ani in conditii deosebite si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 1 luna adica in 17 octombrie 2016.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 17 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 7 luni adica in 17 aprilie 2020.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala sau anticipata la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 17 octombrie 2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1