Subiect "pensie anticipata / anticipata partial" Deschis de silvia ulrich la data: 03/16/2011 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata / anticipata partial
Scris de: silvia ulrich la data: 03/16/2011 8:22am
Gen:feminin
Data nasterii:22/06/1955
Stagiul de cotizare:36 ani 9 luni
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipata/ anticipata partial?
la data implinirii stagiului de 38 ani se face trecerea de la pensie anticipata partial la pensie anticipata, adica fara diminuarea cuantumului pensiei?
sau pensia anticipata partial ramane pana la implinirea varstei standard de pensionare?
multumesc
Re: pensie anticipata / anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/17/2011 9:49am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala. Diminuarea acesteia depinde de numarul de luni de anticipare. Astfel daca o cereti incepand cu 22 aprilie 2011 pentru 51 de luni de anticipare diminuarea pensiei va fi de 38,25%.
Pensie anticipata (nediminuata) aveti dreptul numai daca mai lucrati in continuare si realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 1 luna. Nu puteti sa treceti de la pensie anticipata partiala la pensie anticipata pentruca pe perioada pensiei anticipate partiale nu mai aveti dreptul sa lucrati si in acest caz stagiul dv de cotizare ramane cel de acum de 36 ani si 9 luni si nu veti mai indeplini conditia de stagiu de 38 ani si 1 luna pentru pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1