Subiect "pensie an" Deschis de Iordan Cristian la data: 03/16/2011 8:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie an
Scris de: Iordan Cristian la data: 03/16/2011 8:58am
Gen:M
Data nasterii:aprilie 1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:4 ani reducere de la grupa II (18 ani de munca)
Intrebare:Din cate am inteles eu se pare ca reducerea de 4 ani se aplica la cei 65 de ani.
Deci eu pot sa ma pensionez la 61 ani.
Intrebarea mea este daca pot sa ma pensionez anticipat partial avant depasit stagiu de cotizare?
Adica care ar fi varta minima? 65-5=60 sau 61-5=56?
Va mutumesc !
Re: pensie an
Scris de: la pensie la data: 03/17/2011 10:02am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 18 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 18 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de la varsta la varsta de 61 ani adica in aprilie 2014 daca aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani adica in aprilie 2013 daca atunci aveti stagiu de cotizare intre 35 si 43 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca). Diminuarea pensiei anticipata partiala se calculeaza numai pentru 1 an adica pana in aprilie 2014 cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 60 ani adica in aprilie 2013 daca atunci aveti stagiu de cotizare de 43 ani (inclusive sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1