Subiect "indice de corectie pensie" Deschis de Ileana Tudor la data: 03/17/2011 4:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corectie pensie
Scris de: Ileana Tudor la data: 03/17/2011 4:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:indice corectie pensie
Intrebare:

Recent, am citit proiectul la normele de aplicare a legii 263/2010, sperand sa gasesc clarificari suplimentare privind indicele de corectie prevazut la art. 170, al. (1) din lege, dar nu s-a facut nici o referire la acest lucru.

Revin la site-ul dvs. cu rugamintea daca se poate, sa precizati :

• cum se calculeaza pensia unei persoane care-si depune dosarul in cursul anului 2011 ( pensia se determina conf. art. 95. dupa care in anul 2012 se stabileste alta valoare, influentata de indicele de corectie? )
• castigul salarial mediu brut care se utilizeza in formula este cel stabilit de INSSE sau este al asiguratului ?
• cum influenteaza aceasta corectie cuantumul pensiei ( am in vedere ca incepand cu anul 2011, punctajul anual se calculeaza raportand venitul brut la asiguratului la castigul salarial mediu brut pe economie, in loc de salariul mediu brut, deci va rezulta un punctaj mai mic, urmand ca acest indice de corectie sa rezolve diminuarea punctajului - intru-un cuvant pensiile vor fi mai mici comparativ cu cele stabilite prin legea 19- ?).
va multumesc
Re: indice de corectie pensie
Scris de: la pensie la data: 03/18/2011 3:26am
Proiectul de norme de aplicare a legii unitare a pensiilor 263/2010 nu vine cu nicio precizare privind indicele de corectie prevazut la art. 170 din lege
In aceste conditii nu va putem da mai multe explicatii decat cele pe care vi le-am dat in ultimul raspuns la mesajul dv.
Credem ca va trebui sa asteptam ca aceasta prevedere sa fie aplicata (daca va fi aplicata) si atunci vom avea raspuns la intrebarile dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1