Subiect "Cumulare ani lucrati in Romania si Elvetia" Deschis de Dan Vochitu la data: 03/17/2011 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumulare ani lucrati in Romania si Elvetia
Scris de: Dan Vochitu la data: 03/17/2011 4:27am
Eu am lucrat 19 ani in Romania (inclusiv 5 ani facultate) si voi face la varsta de pensionare 26 in Elvetia, unde de altfel locuiesc. Vreau sa stiu daca-mi pot face recunoaste cei 19 ani in Elvetia pe baza Regulamentului CEE 1408/71, semnata de cele doua tari la 01.07.2009. Daca nu, care este modalitatea de a recupera cei 19 ani.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Re: Cumulare ani lucrati in Romania si Elvetia
Scris de: la pensie la data: 03/18/2011 4:44am
Regulamentul CEE 1408/71 este un regulament cadru si conform art 8 al acestui regulament doua sau mai multe state europene pot incheia acorduri bilaterale in spritul acestui regulament. In acest sens in domeniul asigurarilor sociale Romania are incheiate acorduri bilaterale cu toate tarile din UE si cu alte state. Nu cunoastem sa se fi incheiat un astfel de acord cu Elvetia.
Dar credem ca trebuie sa facem unele precizari privind legislatia pensiilor din Romania deoarece noi consideram ca pentru dreptul la pensie din Romania dv nu trebuie sa faceti apel la prevederile acestui regulament sau a unui accord bilateral.
Conform legislatiei din Romania (art 52 din legea unitara a pensiilor 263/2010) dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare daca aveti stagiul minim de cotizare. Varsta standard de cotizare si stagiul minim de cotizare se determina in functie de data nasterii conform anexei 5 la legea 263/2010. Acestea le puteti determina si pe site-ul nostru la “Varsta de pensionare” sau la adresa : http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Avand in vedere ca cel mai mare stagiu minim este de 15 ani (la care este luat in calcul si stagiul asimilat pentru studii universitare) la varsta standard de pensionare puteti cere pensie pentru limita de varsta, personal sau prin o persoana mandatata, fara a fi necesar sa completati stagiu cu perioada lucrata in Elvetia.
Conform art 111 din legea unitara a pensiilor puteti opta pentru transferal in strainatate al pensiei.
Puteti citi mai multe informatii pe site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Pentru drepturile de pensie din Elvetia va adresati acolo unde platiti contributia la pensie si in lipsa unui accord bilateral nu mai puteti utiliza stagiul lucrat in Romania pentru deschiderea dreptului la pensie in Elvetia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1