Subiect "Pensie de urmas" Deschis de Malus Livia la data: 03/17/2011 10:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas
Scris de: Malus Livia la data: 03/17/2011 10:33am
Gen:Feminin
Data nasterii:06.02.1990
Alte date:Pensie urmas,dupa tata
Intrebare:Buna ziua.V-as ruga sa-mi raspundeti,in vederea situatie pe care o am:Primesc o pensie de urmas,din partea tatalui meu decedat.Sunt la liceu,la zi.Anul acesta dau bacul,dar nu voi merge la Facultate tot la zi.Intrebarea mea este urmatoarea:Pana in ce luna voi primi pensia,avand in vedere ca anul scolar se termina in iunie!?Va rog sa-mi raspundeti,ca sa stiu,din ce luna sa resping pensia(dupa cum stiti,se intampla sa vina in continuare,pana in septembrie,cand ar trebui sa refac dosarul,in cazul in care continui invatamantul la zi)!?Si cu alocatia se intampla la fel?Daca imi puteti raspunde si la aceasta intrebare.Va rog din suflet!Doamnele de la ghiseu nu stiu raspunsul..Va multumesc anticipat!Cu stima,Malus Livia
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 03/18/2011 9:45am
Legea unitara a pensiilor 263/2010 prevede :
Art 114 alin (2) “In situatia copilului, beneficiar al pensiei de urmas, in conditiile in care isi continua studiile intr-o forma organizata potrivit legii, care nu face dovada continuarii studiilor, plata pensiei se suspenda incepand cu data de 01 octombrie a anului in curs".
Re: Pensie de urmas
Scris de: Malus Livia la data: 03/18/2011 12:50pm
Multumesc frumos! :)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1